Ana Sayfa Dualar

Dilek Duası – Dileğin Kabul Olması İçin Dua

Yüce Yaradan keremi ve hisanı bol olandır ve kullarının dileklerini yerine getirmeyi sever. Sizler ölümden sonrası için bol bol dua edebilir ve dilekler de bulunabilirsiniz ama bunun yanında insan olarak elbette bu dünyada da yaşadığınız bir hayat var ve bu hayat için de çeşitli istekleriniz olabilir. Bu dileklerin gerçekleşmesi için edilmesi gereken dualardır var ve her dilek için ayrı ayrı dualar edilmelidir ve Allahtan niyaz da bulunurken isteğinizi belirten dualar etmelisiniz dilek duası ettiğiniz zaman bunun hemen gerçekleşmemesi durumunda umutsuzluğa kapılmamalı ve dileğinizin gerçekleşmeyeceğini düşünerek dua etmekten vazgeçmemelisiniz.

Bol Bol Dua Etmelisiniz

Bir dileği olan insanlar her şeyden önce tövbe istiğfar etmeli ve böylece Allah’tan işlediği günahlardan dolayı kendisini affetmesini istemelidir. Bu tövbe istiğfardan sonra da dileğine uygun olan duayı etmekten hiç vazgeçmemelidir. Çünkü Yüce Rabbimiz sizleri her zaman duymaktadır ve o çok büyük bir ihsan sahibi olarak sizlerin dileklerini bol bol kabul etmektedir ama eğer dileğinizin hemen gerçekleşmiyorsa bunun mutlaka sizin hayrınıza bir faydası olduğu içindir ve sizler bu faydanın ne olduğunu bilemezsiniz. Bunu ancak Allah bilir ve bu nedenle her şeyden önce Allahtan her şeyin hayırlısını dilemezsiniz belki de dilediğiniz şey sizin hayrınıza değildir. Bu nedenle dilek duası ettiğinizde öncelikle hayırlısını dilemeyi unutmamalısınız.

Dilek Duası Nasıl Kabul Olunur? Öncelikle duanızın kabul olacağından şüphe etmemek gerekmektedir ve dua etmeyi asla bırakmamalıdır. Dilek duası etmeden önce mutlaka abdest almalı ve hacet namazı kılmalısınız. Daha sonra da Allahtan isteğinizi belirten dilek duaları etmeli ve bu duaları ederken kabul edileceğinden emin olmalısınız. Peygamber Efendimiz ”Günah işlememiş bir dil ile dua edin ” diye buyurmuşlardır ve günümüzde günah işlememiş olan bir insan olmadığı için sizler de birbiriniz için dua etmeniz sizlerin hayrınıza olacaktır çünkü kimse kimsenin dili ile günah işleyemez. Dua ediyorsunuz ama dileğiniz yerine gelmiyor. Bu duanızın kabul edilmediği anlamına gelmez bunu ancak Allah bilir ettiğiniz duaların karşılığını bu dünyada bulamazsanız elbette öbür dünya da bulacaksınız.

Dua her zaman edilmesi gerekir ve bu nedenle de bir sıkıntınız olmasa bile dua etmekten asla vazgeçmemelisiniz. Başınız sıkışmadan edeceğiniz dualar sizi üstünüze gelecek belalardan koruyacaktır. Ayrıca Peygamber efendimizin hadislerinden anlaşıldığı üzere Allah sevdiği kullarının dualarını hemen kabul etmemekte ve onların daha çok dua etmesi için onlara fırsat vermektedir. Sevmediği kullarının ettiği duaları ise hemen kabul etmektedirler. Dilek duası kabul edilmesi için öncelikle elinizden gelen çabayı göstermeli ve ondan sonrasını da Kerem sahibine bırakmalısınız. Bu şekilde edeceğiniz duaların kabul edilmesi daha çok mümkün olacaktır. Dua ederken adak adamanız da sizin duanızın kabul edilmesi için faydalı olacaktır. Dualarınızda Peygamber efendimizi anmanızın da sizlere faydası olacaktır.

Dilek (Hacet) Duası Okunuşu

Estagfirullah min külli mâ kerihallah, Estagfirullahel’azîm ellezî lâ ilahe illâ hüvel hayyel kayyûme ve etûbü ileyh

Dilek (Hacet) Duası Anlamı

Razı olmadığın şeylerden, yaptıklarımı affet ve yapmadıklarımı yapmaktan koru! Kendisinden başka ilah bulunmayan Hay, Kayyum ve Azîm olan Allah’a istigfar eder ve günahlarıma pişman olup O’na sığınırım.

Dilek (Hacet) Gerçekleşmesi İçin Zikir

Abdülehad Serhendi hazretleri buyuruyor ki:
70 kere, “Yâ Allah, Yâ Rahman, Yâ Rahîm, Yâ Kavî, Yâ Kâdir”okuyup da dua eden, ne isterse istesin, Cenâb-ı Hak duasını kabul eder ve ne muradı varsa verir.

Tek tek 70 kere okunmaz. Tamamı sıralı okunup başa dönülür, bu şekilde, tamamı 70 kere okunur. Allah rızası için okumalı. Bir seferde 70 defa okumalı, 71 olsa olmaz, yanına başka isim konsa olmaz, bu bir şifredir. İsm-i a’zam, ism-i Celal, Esma-ül Hüsna’dır. Her namazdan sonra okuyana ne mutlu! Hiç olmazsa günde bir defa okumalı. Dilek için kırk gün kadar okumalıdır.

Türkçe Dilek (Hacet) Duası

“Yâ Rabbi! Sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberin Muhammed aleyhisselamı araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed aleyhisselam, seni vesile ederek, Rabbime yalvarıyorum. Senin hatırın için kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbi, bu yüce Peygamberi bana şefaatçi eyle! Onun hürmetine duamı kabul et!”

Dilek Duası Dinle

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz