Ana Sayfa Dualar

Asker Uğurlama Duası 

Vatani görevini yapmak üzere asker ocağına giden gençleri uğurlarken edilen dualar vardır. Asker uğurlama duası olarak bilinen bu duayı için bazı yörelerde gençlerin askere gitmesinden bir gün önce toplanan kalabalığı imamın rehberlik etmesi ile gerçekleştirilmektedir. Duadan sonra gençlerle helalleşilme aşamasına geçilir ve gelenler gönüllerinden gelen miktarda harçlıklar vererek asker uğurlama töreni sona ermektedir.

Asker uğurlama duasının içeriği

İmamın cemaate rehberlik etmesiyle okunan asker uğurlama duasının içeriği genel olarak gençlerin sağlıklarının iman güçlerinin ve vatanın selametinin baki olması ile ilgilidir. Asker ocağında ölenlerin şehit yaralı olarak dönenlerin gazi olmalarına yönelik dilekleri de içeren dua “Türk gençliği vatan sevgisinin imandan olduğunu bilir, hudutlarda nöbet tutmanın nafile ibadetten faziletli olduğu şuuru ile bu görevi ifa eder. Bu güzel duygu ve düşüncelerle onları askere uğurluyoruz” sözleri ile başlamaktadır.

Asker duasının arapça yazılışı 

Asker duasının arapça yazılışı 

بسم الله الرحمن الرحيم

اَ لْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ لْعأَ لَمِينَ

و لصَّلأ ةُ و ا لسَّلأمُ علىَ رَ سؤُ لِنأَ مُحَمَّدِ وَ عَلَى األٍهِ وَ صَحْبِهِ اَجْمَعِىنَ şeklindedir.

Asker uğurlama merasimi

Asker uğurlama merasimi müslümanlar için güzel adetlerden biridir. Askerlik çağı gelen gençlerin aileleri uğurlama töreninden önce dost ve akrabalar tarafından ziyaret edilerek bu kutsal görev için iyi niyetler dile getirilir. Hediyeleşmenin eşlik ettiği bu vedalaşma anları asker uğurlama töreni sırasında doruğa çıkar ve imamın eşlik ettiği dua ve helalleşme ile son erer. Bu son törende okunan dualar ile birlikte görevin kutsallığıyla ilgili konuşmalar yapılmaktadır. Yörelere göre kelimelerde farklılıklar olsa da genel olarak dua “Bugün burada, canı, gözü gibi büyüttüğü fidan gibi delikanlıları, genç yiğitleri yetiştiren ve gururla, iftiharla, dualarla başı dik, alnı açık, gururla, göğsünü gere gere askere uğurlayan annelerin, babaların, emeği geçenlerin kalplerinden geçen duaları da kabul eyle Askerliğiniz mübarek, yolunuz açık olsun. Güle güle gidin, güle güle gelin. Allah\’a emanet olun.” şeklinde sona ermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz