Aşık Olmak Günah Mıdır?

Aşık olmak günah mıdır sorusu için İslam alimlerinin sözlerine göre aşık olmak harama bulaşılmadığı sürece günah değildir. Duygular içten gelir ve engellenemez. Bir duygu hissedildiği için insan günaha girmez. Ama davranışlar kontrol edilebilir olduğundan helal olmayan davranışlardan kaçınılmazsa günah olur.

Evliyken Aşık Olmak Günah Mı?

Evliyken aşık olmak günah mı konusunda bir iyi bir de kötü durum vardır. Evliyken başka birine aşık olmak ya da evli birine aşık olmak insanın kontrolünde olan bir duygu değildir. Herkesin başına gelebilir. İslam alimlerine göre bu duruma düşen kişi aşık olduğu kişiye kendini asla belli etmemeli, hatta mümkünse ondan uzağa taşınmalı, başka şehire yerleşmeli, aşkını içine gömmelidir. Eğer bu zor adımları başarabilirse ve aşkından dolayı acı çekerse şehit sevabı kazanır.

Dinimizde Birini Sevmek Günah Mı?

Dinimizde birini sevmek günah mı sorusunun cevabı nettir. Sevmek günah değildir. Din adamlarına göre sevilen kişi bekarsa uygun bir şekilde konuşulup, onun da rızası varsa hemen nikah kıyılır. Sevilen kişi evliyse asla sevdiği belli edilmez. Bununla ilgili Ebu Davud’dan rivayet edilen bir hadis şöyledir: “Birini seven ona sevdiğini bildirsin.”

Uzaktan Sevmek Caiz Mi?

Uzaktan sevmek caiz mi sorusunun cevabı sevilen ve seven kişinin evli ya da bekar olmasına göre değişir. Kişinin biri bile evliyse sadece uzaktan sevilebilir. Kişinin ikisi de bekarsa uzaktan sevmekle kalmayıp sevdiğine bu duygular söylenmeli ve iki tarafın da rızasıyla nikahlanmalıdır.

Sevdiğini Söylemek Günah Mıdır?

Sevdiğini söylemek günah mıdır konusunun cevabı iki taraf da bekarsa günah değildir. Tirmizi’den rivayetle bir hadiste: “Dinini, ahlakını beğendiğiniz bir kimse, kızınıza talip olursa hemen evlendirin.” denilmiştir.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com