Aksırınca Yapılan Dua Hakkında Bilgi

Alemleri yaratan Yüce Allah (c.c.), yaratmış olduğu tüm varlıklara farklı özellikler vermiştir. Bu ayırt edici özellikler ile her varlığın kendine özgü çeşitliliği bulunmaktadır. Allah (c.c.)’ın insanlara vermiş olduğu özellikler arasında aksırma ihtiyacı da yaradılışta yer almaktadır. Aksırmak, aslında insanlar için bir lütuftur. Çünkü insanın aksırması ile beraber tüm vücut fonksiyonları çalışmayı durdurur. Kalp bile bir anlığına durur ve yeniden çalışır.

Durum böyle olunca insan Allah (c.c.)’ın kudretini daha rahat bir şekilde anlayabilmektedir. Aksırdıktan sonra dua okumak Peygamber Efendimiz (S.a.v.) tarafından öğütlenmiştir. Zira yaşarken bir anlığına kalbin durması ve ardından çalışması, Allah’ı anmak ve O’na şükretmek için önemli bir fırsattır. Hz. Peygamber’in bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır:

“Aksırmak Allah’tan, esnemek ise şeytandandır. Şüphesiz Allah aksıranı sever, esneyenden ise hoşlanmaz.”

Hadisten de yola çıkarak anlaşılacağı üzere, alemlerin Rabbi Yüce Allah (c.c.)’ın kullarının aksırdıktan sonra O’na şükretmelerini istemektedir. Aksıran bir kişi Allah’a şükreder ve Allah’ı hatırlar. Bu nedenle de Allah aksıranları sever. Ancak Peygamber Efendimiz (S.a.v.) bu konuda, aksıranın yanında işiten herhangi birinin ondan duacı olmasını istemiştir. Böylece aksırmanın sonucunda Müslümanlar birbirlerine de duacı olabilmektedir.

Aksırınca Yapılan Duanın Okunuşu

Aksırınca yapılan duanın okunuşu hapşıran kişi tarafından şu şekildedir:

“Elhamdülillah ala külli hal.”

Çevresinden duyan bir kişi ise:

“Yerhamükellah” demelidir.

Hapşıran kişi de tekrar:

“Yehdina ve yehdikumullah” der.

Aksırınca Yapılan Duanın Arapça Yazılışı

Aksırınca yapılan duanın Arapça yazılışı hapşıran kişi tarafından:

اَلْحَمْدُ لِلّ

Çevresinden duyan kişi:

يَرْحَمُكَ اللّهُ

Hapşıran kişi de tekrar:

يَهْدِينَا وَ يَهْدِيكُمُ اللّهُ

Aksırınca Yapılan Duanın Fazileti

Aksırınca yapılan duanın fazileti hapşıran kişi için:

(Allah’ım her halimize hamd olsun.)

Çevresinden duyan Mü’min için:

(Allah seni esirgesin.)

Ve aksıran kişi için:

(Allah bizi de sizi de doğruya ulaştırsın.) şeklindedir.

Aksırınca Yapılan Dua Dinle

Sonuç: Aksırınca Yapılan Dua Hakkında Bilgi

Aksırınca Yapılan Dua Hakkında Bilgi hakkında çok şey öğrendiğiniz ve belki de önceden bilmediğiniz birçok bilgiyi keşfettiğiniz umuyoruz. Yeni bilgiler edinmek, islam dinini öğrenirken iyileşme sürecinde önemli bir adımdır ve bilgi, güce dönüşebilir. Bu nedenle, bu makaleyle ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaşarak bizimle etkileşime geçmekten çekinmeyin. Her türlü geri bildiriminiz bizim için değerlidir ve gelecekteki çalışmalarımızı iyileştirmemize yardımcı olur. Sizlerle daha fazla ilginç bilgi paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!Daha ayrıntılı bir araştırma için Huzur Kapısı sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret edebilir bildirimleri açabilirsiniz. Sonuçta Aksırınca Yapılan Dua Hakkında Bilgi konusunda diğer ziyaretçilerimizin yorumları için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Makalemizle ilgili destek ve eleştirileriniz için değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

 Sponsor Reklam

Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

3 Yorumlar
  1. Ali Ensar Yorumunda diyor ki;

    Rabbim ebeden razı olsun hocam tesirini halk eylesin 🌹

  2. Aylin KÖSEOĞLU Yorumunda diyor ki;

    rabbim o kadar çok şey yazmak istiyorumki ama yazamıyorm.Sadece dualarınızı istiyorum ALLAH en kısa zmanda gönlümdekileri hayırlısıyla verir iinşaallah!!bir an bile vereceğine dair inancımı kaybetmek istemiyorum O’ndan başka kim varki kapısına gidebileceğim…

  3. Ebru ERDOĞAN Yorumunda diyor ki;

     “Allahümme innî es’selüke hayra’l-mes’eleti ve hayra’d-duâi, ve hayra’n-necâhi, ve hayra’l-ameli ve hayra’s-sevâbi, ve hayra’l-hayâti ve hayra’l-memâti.” Allahım! Senden Sana edilen ve edilecek olan duaların ve isteklerin en hayırlısını, başarıların, amellerin ve sevapların en hayırlısını istiyorum. Senden yaşamın ve ölümün en hayırlısını da istiyorum. Yâ Rabbi ,

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com