Sayısal Loto Kumara Girer Mi?

Sayısal loto kumar mıdır sıklıkla merak edilen sorulardan birisidir. İslam dinimizde şans oyunlarının hepsi dinen yasaklanmış ve bunların şeytanın oklarından bir ok olduğu açık bir şekilde (Maide,90) ifade edilmiştir. Hal böyleyken hâlâ bu konuda tereddüt etmemek gerekir.

Sayısal Loto Haram Mıdır?

Sayısal loto günah mıdır konusu sürekli merak edilenler arasında gelmeye devam ediyor. Bu nedenle konuya ilişkin olarak üzerinde durmamız gereken bir nokta vardır ki o da peygamberimiz zamanında yaşanmış bir olaydır.

Peygamberimizin muallim olarak vasıflandırdığı ve yakışıklılığıyla da dikkat çeken Muaz b. Cebel (r.a) peygamberimize gelerek içkinin kendilerinden geçiren bir şey olduğunu ve bu nedenle de kendi aralarında bahis oyunları düzenlediklerini bildirmiştir. Bunun üzerine peygamberimize Bakara sûresinin 219. ayeti vahyolunmuştur.

“Sana içki ve kumarı soruyorlar. De ki: ” Bu ikisinde sizin hem yararınıza hem de zararınıza bazı faydalar vardır. Fakat zararları yararlarından daha büyüktür” ayeti inerek içkinin ve kumarın haram olduğu belirlenmiştir.

Şans Oyunları Günah Mıdır?

Şans oyunu oynamak günah mı konusuna ilişkin olarak bu konuya da kesinlikle açıklık getirmemiz gerekmektedir. Başta Allah tarafından peygamberimize vahiy meleği Cebrail vasıtasıyla vahyedilen Maide Sûresi 90. ayeti ve Bakara Sûresi 219. ayetleri bu konularda herhangi bir tereddüte yer bırakmayacak şekilde konuya açıklık getirmektedir. Özellikle Maide suresinin ilgili ayetinde içki ve kumarın şeytanın oklarından bir ok olduğuna yer verilerek Müslümanım diyen her kulun mutlaka bunlardan sakınması emredilmektedir. Dikkat edelim tavsiye edilmektedir denilmiyor emredilmektedir. Dinimizin emrettiği tüm şeyleri yerine getirmemek haram olduğundan dolayı ve süper loto da şansa dayalı olduğu için kesinlikle ama kesinlikle haramdır, günahtır bu nedenle tevessül etmemek gerekir.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com