Ana Sayfa Dualar

Sinirlenince Okunacak Dualar

Hz. Resulallah, buyurmuşlardır ki “öfkeli kimse ayakta ise otursun, oturuyor ise uzansın ki öfkesi dinsin.” Aynı zamanda sinirli kimsenin abdest almasını da tembih buyurmuşlardır. Çünkü öfke ateştendir onu ile söndürünüz hadisi gereği suyun, öfke üzerinde ki yatıştırıcı etkisi muhakkaktır. Bu konuda kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’de Ali İmran Suresinin 134.Ayeti kerimesin de öfkelerini yenenleri övülmüş ve onları iyiler olarak nitelendirerek, buyurmuşlardır ki “Onlar bollukta da darlıkta da infak eder ve öfkelerini yener, insanları affederler.” Bu ayeti kerime biz insanlara göstermektedir ki öfke, Allahu Tealanın hoşnut olmadığı bir eylemdir. Hadisi Şeriflerde buyurulmuştur ki “Kim Allah rızası için öfkesini yener ise Allah-u Teala da ondan azabını defeder.

Sinirlenince Okunacak Dua Nedir?

Sinirlenme anında önce “Euzu” ve “Besmele” okunmasının ardından “Allahumm-ağfir li zenbi ve ezhib ğayza kalbi ve ecirni min-eş-şeytan.” Okunur. Sinirlenmemek ya da öfkelenmemek imkansız olduğu gibi öfke, tabi bir şeydir ve öfkenin bertaraf edilmesi Vacib’dir. Eğer öfkeniz geçmezse yer değiştirmek gerekir ve yine geçmez ise abdest almak gereklidir. Öfkeniz geçmiyor ise abdest alarak iki rek’at namaz kılmak ise sünnettir.

Sinirlenince Okunacak Duanın Okunuşu

Sinirlenince okunacak duanın okunuşu, “Allahumm-ağfir li zenbi ve ezhib ğayza kalbi ve ecirni min-eş-şeytan.” Şeklindedir.

Sinirlenince Okunacak Duanın Fazileti

Sinirlenince okunacak duanın fazileti, “Allah’ım! Günahlarımı mağfiret et. Kalbimin sertliğini gider. Ve beni şeytandan koru.” Anlamına gelen dua okunmalıdır.

Sinirlenince Okunacak Dua Dinle

Sinirlenince okunacak dua dinlemek için,

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz