Microblading Kaş Abdest Geçirir Mi Günah Mıdır?

Kaş yaptırmak günah mıdır konusunda din alimlerinin ortak görüşü günah olduğu yönündedir.

Microblading Kaş Dövmesi Abdest Geçirir Mi?

Microblading kaş dövmesi abdest geçirir mi konusunda din adamlarının görüşü dövme vücutta bulunduğu sürece abdeste engeldir. Yani geçici bile olsa geçtiği zamana kadar abdeste engeldir. Geçici ya da kalıcı bir şekilde olması fark etmez. Dövmenin her çeşitini Hz. Muhammed yasaklamıştır. Abdestten de öte olan Allah’ın kişiye vermiş olduğu vücudu beğenmeyip değiştirmeye çabalaması dini açıdan tehlikelidir ve günahtır.

microblading kaş abdest geçirir mi
Microblading kaş abdest geçirir mi?

Kalıcı Eyeliner Haram Mı?

Kalıcı eyeliner haram mı konusunda din adamlarının görüşü haram olduğu yönündedir. Eyeliner kişinin daha hoş görünmesini ve çevresindekilerin dikkatini çekmeyi sağlar. İslam dininde makyaj uygun görülmemiştir. Eyeliner da bir makyaj malzemesidir. Ürünün kalıcı ya da geçici olmasının bi farkı yoktur. Sadece kişiyi dünya hayatında eyeliner sürme zahmetinden kurtarır.

Kaş Kontürü Abdest Diyanet

Kaş kontürü abdest Diyanet İşleri’ne göre mümkündür. Kontür derinin altına uygulanan boya olduğundan abdest derinin üstüyle alakalı olduğundan Diyanet İşleri kaş kontürü abdeste engel değildir görüşündedir. Ama Allah’ın kişiye sunduğu şekli beğenmeyip değiştirmek doğru olmadığından kaş kontürü yapılmamalıdır.

Kaşla İlgili Hadis

Kaşla ilgili hadis şöyledir: “Allah’ın yarattığı şekli bozarak yüzlerinden kaşlarından kıl alarak değişiklik yapanlara ve dövme yapanlara Allah lanet etsin.” (Buhari’den rivayettir.) Bu hadisten anlaşıldığı üzere kaş kontürü kaş dövmesi demek olduğundan günahtır. Ayrıca kaşları aldırmak da yine bu hadisten anlaşılana göre günahtır. Nisa suresi 119. ayetin içinde şeytanın Allah’a söylediği: “Şüphesiz onlara emredeceğim de Allah’ın yarattığını değiştirecekler.” sözü geçer. Bu ayetten anlaşılan vücuda yapılan her türlü değiştirme olayı günahtır. Hastalıklar ve zorunluluklar hariç.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com