Nikah Duası Hakkında Bilgi

Nikah Duası Hz. Peygamber’in sünnetlerinden biri olan nikahta okunan duadır. İslam dininde, erkeklerin ve kadınların evlenmek istedikleri zaman nikah kıymaları gerekmektedir. Nikahsız olarak ilişki İslam dinine göre zina sayılmaktadır. Nikah duası, dini nikah törenleri esnasında gerçekleştirilmektedir ve başlanmadan önce bazı hazırlıklar yapılmaktadır.

Öncelikle dini nikah duası yapacak olan kişi, İslami konularda yeterli derecede bilgiye sahip olmalıdır. Nikahı kıyacak kişi ilk olarak Kur’an-ı Kerim’den bazı kısa sureler okumaktadır. Sonrasında Hz. Muhammed (S.a.v.)’a salavat getirilir. Nikah kıyılacak yerde erkeğin ve kadının hazır bir şekilde nikahı bekliyor olması gerekmektedir. Sonrasında ise mehir belirlenir. Mehir, erkeğin nikah karşılığında kadına verdiği ya da verecek olduğu para/mal miktarıdır. Nikahı kıyan kişi sırasıyla kadına ve erkeğe nikahı kabul edip etmediğini sorar. Her ikisi de 3 defa sorulan bu soruya, 3 defa “Kabul ettim.” cevabını verir.

Son olarak nikah kıyan kişi, erkek ve kadının nikahını ilan eder ve şahitler de şahitliklerini yaparlar. Ardından da nikah duası okunması gerçekleştirilir.

Nikah Duasının Okunuşu

Nikah Duası okunuşu şu şekildedir:

Allâhümmec’al hâze’l-akde meymûnen mübâreken vec’al beyne-hümâ ülfeten vc mahabbetcn vc karârâ, velâ lec’al beynehümâ nefreten ve fitneten ve firârâ. Allâhümme ellif beynehümâ kemâ ellefte beyne Âdeme ve Havvâ ve kemâ ellefte beyne Muhammedin ve Hadîcete‘l-kübrâ ve kemâ ellefte beyne Aliyyin ve Fâtımete’z-Zehrâ, Allâmümmec â’ti lehümâ evlâden sâlihan ve rizkan vâsian ve umren tavîlâ. Rabbenâ hep lenâ min ezvâçinâ ve zürriyyâtinâ kurrete a’yünin vec’alnâ li’l-müttakıyne imâmâ. Rabbena âtinâ fiddünya haseneten ve fil âhire-ti haseneten ve kına azâbennâr.

Nikah Duasının Arapça Yazılışı

Nikah Duasının Arapça yazılışı şöyledir:

ًا َللّهُمَّ اجْعَلْ هأذَالْعَقْدَ وَ النِّكاَحَ مَيْمُوناًمُباَرَكاً وَجْعَلْ بَيْنَهُماَ اُلْفَةًً وَمُحَبَّةًوَ قَراَراَ

َوَلاَ تَجْعَلْ بَيْنَهُماَ فِتْنَةً وَفِراَراَ اَللَّهُمَّ الِّّفْ بَيْنَهُماَ كَماَ اَلَّفْتَ بَيْنَ آدَمَ وَ حَوّاَءَ عَلَيْهِماَ السَّلاَمُ

وَكَماَاَلَّفْتَ بَيْنَ مُحَمَّدٍ وَخَدِيجَةُ الْكُبْراَ وَكَماَاَلَّفْتَ بَيْنَ عَلِيٍّ وَفاَطِمَةََ الزَّهْراَءَ

اَللَّهُمَّ اَعْطِ لَهُماَ اَوْلاَداً صاَلِحاً وَرِزْقاًواَسِعاً وَعُمْراًطَوِيلاً

اَللَّهُمَّ رَبَّناَ هَبْ لَناَ مِنْ اَزْواَجِناَ وَذُرِّياَّتِناَقُرَّةَ اَعْيُنِ وَجْعَلْناَ لِلْمُتَّقِينَ اِماَماًَ

Nikah Duasının Türkçe Anlamı

Nikah duasının Türkçe anlamı da şudur:

Allah’ım, bu akdi (nikâhı) uğurlu ve mübârek eyle. Aralarında kaynaşma, sevgi ve devamlılık yarat; aralarında nefret, fitne ve birbirlerinden uzaklaşma nasip eyleme. Allah’ım, Adem aleyhisse-lâm ile Havvâ validemizi, Peygamberimiz Muhammed (s.a.v.) ile Hatice vâlidemizi ve Hazret-i Ali ile Hazret-i Fatıma’yı (r. anhâ) kaynaştırdığın gibi bunların aralarında da kaynaşma (ve anlaşma) ver. Allah’ım, onlara sâlih evlât, geniş rızık ve uzun ömür ihsan eyle. Rabbenâ heb lenâ min ezvâçinâ ve zürriyâtinâ kurrete a’yünin vec’alnâ li’l-müttakıyne imâmâ. Ey Rabbimiz, dünyada da. Ahirette de iyilik ver ve bizi cehennem azâbından koru.

Nikah Duasını Dinle


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

4 Yorumlar
 1. Baturalp ERDİR Yorumunda diyor ki;

  ALLAH VERDİ BEN VERDİM ALLAH VERDİ BEN VERDİM NİHAYETİNDE ALLAH KAZANDİ

 2. Burçe KUŞ Yorumunda diyor ki;

  Yazık ya sırf annesi müslüman diye çocuk sabahın köründe kalkıyor

 3. Büşra AYAYDIN Yorumunda diyor ki;

  ( Senin ihtiyacın varken ) verebiliyorsan Allah’ın ayetinde söylediği o sarp yokuşu cikanlardan olursun.

 4. Bahar Cem Yorumunda diyor ki;

  Onlarca yerde faydasız ilimden Allah’a sığınırım.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com