Naziat Suresi

Naziat Suresi Hakkında Bilgi

Naziat Suresi Kur’ân-ı kerimin 79. Suresidir. Sure kıyameti ve kıyameti inkâr edenlerin dirilmesi, Allahü Teâlâ’nın herkesi tekrardan diriltmeye kadir olduğu belirtilmektedir.

Naziat Suresinin Okunuşu

Naziat suresinin okunuşu aşağıdaki gibidir;

Bismillahirrahmanirrahi. Vennazi’ati ğarken. Vennaşitati neştan. Vessabihati sebhan. Fessabikati sebkan. Felmudebbirati emren. Yevme tercufurracifetu. Tetbe’uherradifetu. Kulubun yevmeizin vacifetun. Ebsaruha haşi’atun. Yekulune einna lemerdudune fiylhafireti. Eiza kunna ‘ızamen nehıreten. Kalu tilke izen kerretun hasiretun. Feinnema hiye zecretun vahıdetun. Feiza hum bissahireti. Hel etake hadiysu musa. İz nadahu rabbuhu bilvadilmukaddesi tuven. İzheb ila fir’avne innehu tağa.Fekul hel leke ila en tezekka. Ve ehdiyeke ila rabbike fetahşa. Feerahul’ayetelkubra. Fekezzebe ve ‘asa. Summe edbere yes’a. Fehaşere fenada. Fekale ene rabbukumul’a’la. Feehazehullahu nekalel’ahıreti vel’ula. İnne fiy zalike le’ubreten limen yahşa. Eentum eşeddu halkan emissema’u benaha. Refe’a semkeha fesevvaha. Ve ağtaşe leyleha ve ahrece duhaha.Vel’arda ba’de zalike dehaha. Ahrece minha aeha ve mer’aha. Velcibale ersaha. Meta’an lekum ve lien’amikum. Feiza caetittammetulkubra.Yevme yetezekkerul’insanu ma se’a. Ve burrizetilcehıymu limen yera. Feemma men tağa. Ve aserelhayateddunya.Feinnelcahıyme hiyelme’va. Ve emma men hafe mekame rabbihi ve nehennefse ‘anilheva. Feinnelcennete hiyel me’va. Yes’eluneke ‘anissa’ati eyyane mursaha. Fiyme ente min zikraha. İla rabbike muntehaha. İnnema ente munziru men yahşaha. Keennehum yevme yerevneha lem yelbesu illa ‘aşiyyeten ev duhaha.

Naziat Suresinin Arapça Yazılışı

Naziat Suresinin Arapça yazılışı aşağıdaki gibidir;

وَالنَّازِعَاتِ غَرْقًا ﴿١﴾ وَالنَّاشِطَاتِ نَشْطًا ﴿٢﴾ وَالسَّابِحَاتِ سَبْحًا ﴿٣﴾ فَالسَّابِقَاتِ سَبْقًا ﴿٤﴾ فَالْمُدَبِّرَاتِ أَمْرًا ﴿٥﴾ يَوْمَ تَرْجُفُ الرَّاجِفَةُ ﴿٦﴾ تَتْبَعُهَا الرَّادِفَةُ ﴿٧﴾ قُلُوبٌ يَوْمَئِذٍ وَاجِفَةٌ ﴿٨﴾ أَبْصَارُهَا خَاشِعَةٌ ﴿٩﴾ يَقُولُونَ أَئِنَّا لَمَرْدُودُونَ فِي الْحَافِرَةِ ﴿١٠﴾ أَئِذَا كُنَّا عِظَامًا نَّخِرَةً ﴿١١﴾ قَالُوا تِلْكَ إِذًا كَرَّةٌ خَاسِرَةٌ ﴿١٢﴾ فَإِنَّمَا هِيَ زَجْرَةٌ وَاحِدَةٌ ﴿١٣﴾ فَإِذَا هُم بِالسَّاهِرَةِ ﴿١٤﴾ هَلْ أتَاكَ حَدِيثُ مُوسَى ﴿١٥﴾ إِذْ نَادَاهُ رَبُّهُ بِالْوَادِ الْمُقَدَّسِ طُوًى ﴿١٦﴾ اذْهَبْ إِلَى فِرْعَوْنَ إِنَّهُ طَغَى ﴿١٧﴾ فَقُلْ هَل لَّكَ إِلَى أَن تَزَكَّى ﴿١٨﴾ وَأَهْدِيَكَ إِلَى رَبِّكَ فَتَخْشَى ﴿١٩﴾ فَأَرَاهُ الْآيَةَ الْكُبْرَى ﴿٢٠﴾ فَكَذَّبَ وَعَصَى ﴿٢١﴾ ثُمَّ أَدْبَرَ يَسْعَى ﴿٢٢﴾ فَحَشَرَ فَنَادَى ﴿٢٣﴾ فَقَالَ أَنَا رَبُّكُمُ الْأَعْلَى ﴿٢٤﴾ فَأَخَذَهُ اللَّهُ نَكَالَ الْآخِرَةِ وَالْأُولَى ﴿٢٥﴾ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَعِبْرَةً لِّمَن يَخْشَى ﴿٢٦﴾ أَأَنتُمْ أَشَدُّ خَلْقًا أَمِ السَّمَاء بَنَاهَا ﴿٢٧﴾ رَفَعَ سَمْكَهَا فَسَوَّاهَا ﴿٢٨﴾ وَأَغْطَشَ لَيْلَهَا وَأَخْرَجَ ضُحَاهَا ﴿٢٩﴾ وَالْأَرْضَ بَعْدَ ذَلِكَ دَحَاهَا ﴿٣٠﴾ أَخْرَجَ مِنْهَا مَاءهَا وَمَرْعَاهَا ﴿٣١﴾ وَالْجِبَالَ أَرْسَاهَا ﴿٣٢﴾ مَتَاعًا لَّكُمْ وَلِأَنْعَامِكُمْ ﴿٣٣﴾ فَإِذَا جَاءتِ الطَّامَّةُ الْكُبْرَى ﴿٣٤﴾ يَوْمَ يَتَذَكَّرُ الْإِنسَانُ مَا سَعَى ﴿٣٥﴾ وَبُرِّزَتِ الْجَحِيمُ لِمَن يَرَى ﴿٣٦﴾ فَأَمَّا مَن طَغَى ﴿٣٧﴾ وَآثَرَ الْحَيَاةَ الدُّنْيَا ﴿٣٨﴾ فَإِنَّ الْجَحِيمَ هِيَ الْمَأْوَى ﴿٣٩﴾ وَأَمَّا مَنْ خَافَ مَقَامَ رَبِّهِ وَنَهَى النَّفْسَ عَنِ الْهَوَى ﴿٤٠﴾ فَإِنَّ الْجَنَّةَ هِيَ الْمَأْوَى ﴿٤١﴾ يَسْأَلُونَكَ عَنِ السَّاعَةِ أَيَّانَ مُرْسَاهَا ﴿٤٢﴾ فِيمَ أَنتَ مِن ذِكْرَاهَا ﴿٤٣﴾ إِلَى رَبِّكَ مُنتَهَاهَا ﴿٤٤﴾ إِنَّمَا أَنتَ مُنذِرُ مَن يَخْشَاهَا ﴿٤٥﴾ كَأَنَّهُمْ يَوْمَ يَرَوْنَهَا لَمْ يَلْبَثُوا إِلَّا عَشِيَّةً أَوْ ضُحَاهَا ﴿٤٦﴾

Naziat Suresinin Fazileti Anlamı

Naziat Suresinin fazileti anlamı; Bismillâhirrahmânirrahîm. Andolsun (kâfirlerin ruhlarını) şiddetle çekip çıkaranlara, Andolsun (mü’minlerin ruhlarını) kolaylıkla alanlara, Andolsun yüzüp yüzüp gidenlere, Derken, öne geçenlere, Nihayet işi çekip çevirenlere (ki, mutlaka tekrar diriltileceksiniz).Büyük bir sarsıntının olacağı o günde o sarsıntıyı, peşinden gelen başka bir sarsıntı izleyecektir. O gün birtakım kalpler (tedirginlik içinde) şiddetle çarpacaktır. Onların gözleri (korku ile) inecektir. Şöyle derler: “Biz gerçekten gerisingeriye eski hâlimize mi döndürüleceğiz?” “Bizler çürümüş kemiklere döndükten sonra mı?” “Öyle ise bu hüsran dolu bir dönüştür” dediler. Hâlbuki o, bir haykırıştan (sûr’un üfürülmesinden) ibarettir. Birdenbire kendilerini mahşerde buluverirler. (Ey Muhammed!) Mûsâ’nın haberi sana geldi mi? Hani, Rabbi ona mukaddes Tuvâ vadisinde şöyle seslenmişti: “Haydi Firavun’a git! Çünkü o azmıştır.” “Ona de ki: İster misin (küfür ve isyanından) temizlenesin? Seni Rabbine ileteyim de O’na karşı derinden saygı duyup korkasın!” Derken Mûsâ ona en büyük mucizeyi gösterdi. Fakat o, Mûsâ’yı yalanladı ve isyan etti. Sonra sırt dönüp koşarak gitti. Hemen (adamlarını) topladı ve onlara seslendi: “Ben, sizin en yüce Rabbinizim!” dedi. Allah onu, ibret verici şekilde dünya ve âhiret cezasıyla cezalandırdı. Şüphesiz bunda Allah’tan sakınıp korkan kimseler için büyük bir ibret vardır. (Ey inkârcılar!) Sizi yaratmak mı daha zor, yoksa göğü yaratmak mı? Onu Allah kurmuştur. Onu yükseltmiş ve ona düzen ve âhenk vermiştir. O göğün gecesini karanlık yaptı, ışığını da çıkardı. Ardından yeri düzenleyip döşedi. Ondan suyunu ve merasını çıkardı. Dağları sağlam bir şekilde yerleştirdi. Bunları sizin için ve hayvanlarınız için bir yarar kaynağı yaptı. En büyük felaket (kıyamet) geldiği zaman, o gün insan yaptıklarını hatırlar. Cehennem, görenler için apaçık bir şekilde gösterilir. Kim azgınlık eder ve dünya hayatını tercih ederse, şüphesiz, cehennem onun sığınağıdır. Kim de, Rabbinin huzurunda duracağından korkar ve nefsini arzularından alıkoyarsa, şüphesiz, cennet onun sığınağıdır. Sana, kıyametin ne zaman kopacağını soruyorlar. Onu bilip söylemek nerede, sen nerede? Onun nihai bilgisi yalnız Rabbine âittir. Sen, ancak ondan korkanları uyarıcısın. Kıyameti gördükleri gün onlar, sanki dünyada ancak bir akşam, yahut bir kuşluk vakti kadar kalmış gibidirler.

Naziat Suresini Dinle

https://youtu.be/GVMTIo0XtFc


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

4 Yorumlar
 1. Aybüke YENİKALE Yorumunda diyor ki;

  Onlarca yerde faydasız ilimden Allah’a sığınırım.

 2. Dilara KURT Yorumunda diyor ki;

  Tib dersine baslamadan önce bu gibi bilgileri hocalarimizdan almalı doktorlar bence

 3. Elif ERDOĞAN Yorumunda diyor ki;

  SAG ELİNİN VERDİGİNİ SOL ELİN BİLMİYECEK

 4. Belkıs KISABOYUN Yorumunda diyor ki;

  Ama bazi analar aman kalkmasin aman sonra kilar vs.yanlis yapiyorlar.. cehennemde yanmasina goz yumarmisn oyle yapinca

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com