Misafirin Yemek Sahibi İçin Yapacağı Dua

Hem bizim geleneklerimiz için hem de dinimiz için ayrı bir önemi olan misafir konusu çok hassastır. Müslüman kimsenin evine gelen misafir dinimizce de çok önemli bir yeri vardır. Misafire hürmet göstermek hem dinimizce hem geleneklerimizce tavsiye olunan bir konudur.

Misafirin Yemek Sahibi İçin Yapacağı Duanın Türkçe okunuşu

Allâhumme bârik lehüm fîmâ rezektehum, veğfîr lehum, verhamhum.

Misafirin Yemek Sahibi İçin Yapacağı Duanın Arapçası

).محِراو،ملرفغاو،متقاراميفملكرابذمذللا((

Misafirin Yemek Sahibi İçin Yapacağı Duanın Anlamı

“Allah’ım (hane sahibine) verdiğin rızıkta bereket kıl. Onları bağışla ve esirge. ”

Misafirin Yemek Sahibi İçin Yapacağı Duanın Fazileti

Peygamber efendimiz Hadis-i Şerif’in de de belirttiği gibi üç kimsenin duası ret olunmaz. Bu 3 kimseden birisi de Müslüman kimsenin evine misafir olarak kişinin edeceği duadır. Müslümanlık misafirperverliğe çok fazla önem vermektedir. Bu konuda ecdadımızın bir sürü özlü sözü de bulunmaktadır. Eli dar da olan Müslüman ev sahibinin gönlü bol olmasına karşın elinde ki imkanlar yüzünden üzülmemesi için bu konu da “Misafir umduğunu değil, bulduğunu yer.” Gibi muhteşem akıl dolu sözler söylemişlerdir. Ecdadımızın misafirlik konusu hakkında söylediği bir diğer akıl dolu özlü söz ise “Misafir kendi kısmetiyle gelir” olmuştur. Ayrıca gelen misafire dostça hizmet etmek, gelen misafirin gönlünü hoş edeceği gibi yüce Allah katında da gayet fazla mükafatı vardır. Bu konu da edilebilen bir diğer dua da şudur:” Rabbim! Verdiğin rızıkla beni kanaatkâr kıl ve bana verdiklerini hakkımda hayırlı ve bereketli eyle. Elde edemediğim her hayırlı şeyin yerine daha iyisini nasip et.” olmuştur. Gelen misafir eve bereketini de beraber getirir.

Misafirin Yemek Sahibi İçin Yapacağı Duayı dinlemek isterseniz:


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

3 Yorumlar
  1. Fatih Melih Yorumunda diyor ki;

    Çok teşekkür ederim bu harika makale için. Allah’a yapılan dualar ne zaman yollansa onlar kula bir merdiven gibi yükselir, bizim mücadelelerimizin üstesinden gelip inanmak her şeyi kolaylaştırır, yazınız beni yolculuğumdaki bu mükemmel amaçta beni büyüttü.

  2. Doğan AYTÜRK Yorumunda diyor ki;

    Dünya da görebildiğimiz melekler annelerimizdir. 😊

  3. Berat KANDEMİR Yorumunda diyor ki;

    Huzurkapisi abi seni hep Ramazan da ya da gezi programlarda izliyodum artık burda da izliyorum 👍 böyle devam et

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com