İki Secde Arasındaki Oturuşta Yapılan Dua

Namaz esnasında iki secde arasında Peygamber efendimizin dua ettiğine dair rivayetler vardır. Bu konudan bağımsız olarak ekstra secde sırasında edilebilecek dualar da vardır.

İki Secde Arasındaki Oturuşta Yapılan Dua Arapçası

اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِي وَارْحَمْنِي وَاجْبُرْنِي وَاهْدِنِي وَارْزُقْنِي

Türkçe Okunuşu: Allahümmağfir lî verhamnî vecburnî vehdinî verzuknî

Türkçe Anlamı: Ey Allah’ım beni bağışla bana ikramda bulun, afiyet ver, beni doğru yoluna hidayet et ve bana rızık ihsan eyle” derdi. (Tirmizî, Salât, 211; İbn Mâce, İkâmet, 23.)

رَبِّ اغْفِرْ لِي رَبِّ اغْفِرْ لِي

Türkçe Okunuşu: Rabbi’ğfir lî Rabbi’ğfir lî

Türkçe Anlamı: Rabbim! Beni bağışla, beni bağışla Rabbim.” derdi. (İbn Mâce, İkâmet, 23)

-Görüldüğü gibi bu duaların herhangi bir zorunluluğu yoktur. Bu duaları Peygamber efendimiz içinden geldiği gibi ettiği görülmektedir. Bunlar dışında hadis-i şerif kitaplarında daha detaylı bilgi verilmektedir. Yani Peygamber efendimiz sadece bu 2 duayı değil daha farklı daha çeşitli duaları ettiği Hadis-i şerif kitaplarında da net bir şekilde yazmaktadır.

İki Secde Arasındaki Oturuşta Yapılan Duanın Fazileti

Bu duanın Peygamber efendimizin kendi gönlünden ettiğine dair rivayetler bulunmaktadır. Zaten okunan dua çok uzun bir şey olmadığı için okumakta herhangi bir zorluk veya kısıt yoktur. Peygamber efendimiz kıldığı namaz sırasında bunun gibi birkaç farklı dua daha okuduğu için biz Müslümanlar da bu duayı okuyabiliriz. Ama bu duanın fazileti tam olarak bilinmemektedir. O yüzden bu duayı okuyup okumamak namazı kılan Müslümanın takdiridir. Herhangi bir zorlama veya zorundalık gibi bir durum söz konusu değildir.

İki Secde Arasındaki Oturuşta Yapılan Duayı eğer sesli olarak dinlemek isterseniz aşağı da bulunan linke tıklamanız yeterlidir:

https://www.youtube.com/watch?v=ighImEJ4G9g

Sonuç: İki Secde Arasındaki Oturuşta Yapılan Dua

İki Secde Arasındaki Oturuşta Yapılan Dua hakkında çok şey öğrendiğiniz ve belki de önceden bilmediğiniz birçok bilgiyi keşfettiğiniz umuyoruz. Yeni bilgiler edinmek, islam dinini öğrenirken iyileşme sürecinde önemli bir adımdır ve bilgi, güce dönüşebilir. Bu nedenle, bu makaleyle ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaşarak bizimle etkileşime geçmekten çekinmeyin. Her türlü geri bildiriminiz bizim için değerlidir ve gelecekteki çalışmalarımızı iyileştirmemize yardımcı olur. Sizlerle daha fazla ilginç bilgi paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!Daha ayrıntılı bir araştırma için Huzur Kapısı sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret edebilir bildirimleri açabilirsiniz. Sonuçta İki Secde Arasındaki Oturuşta Yapılan Dua konusunda diğer ziyaretçilerimizin yorumları için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Makalemizle ilgili destek ve eleştirileriniz için değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

 Sponsor Reklam

Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

2 Yorumlar
  1. Enes Emre Yorumunda diyor ki;

    Adamın sesi çok huzur verici saatlerce dinlerim

  2. Eyüp Can Yorumunda diyor ki;

    EY adalet sahibi EL-ADL

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com