Ana Sayfa Dualar

Hoşa Giden Veya Gitmeyen Bir Şeyle Karşılaşınca Yapılan Dua

Hoşunuza gitmeyen bir durum ile karşılaştığınızda sizi ve kalbinizi rahatlatacak pek çok sıkıntı ve huzursuzluk duası vardır. Ancak dua ile her kapı açılabilir. Hz. Sa‘d (r.a.) söyle anlatıyor; Resûlullâh (s.a.v.) buyurdu ki; “Balığın karnında iken, Zü’n-Nûn’un (Yûnus aleyhisselâmın) yaptığı duâ şu idi:

Hoşa Giden Veya Gitmeyen Bir Şeyle Karşılaşınca Yapılan Duanın Okunuşu

Sıkıntıya düştüğünüzde okunması gereken duanın okunuşu şu şekildedir;

Lâilâhe illa ente sübhâneke innî küntü mine’z-zâlimîn. Lâilâhe illâllâhü’l-azîmü’l-halîmü, Lâilâhe illallâhu rabbü’l arşi’l-azîm. Lâilâhe illâllâhü rabbü’s-semâvâti verabbü’l-‘ardı verabbü’l-‘arşi’l-kerîm.

Hoşa Giden Veya Gitmeyen Bir Şeyle Karşılaşınca Yapılan Duanın Arapça Yazılışı

Sıkıntı duasının Arapça yazılışı şu şekildedir;

.إِنَّا ِللهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ، اللَّهُمَّ أْجُرْنِي فيِ مُصِيبَتيِ، وَأَخْلِفْ ليِ خَيْراً مِنْهَا. اَللَّهُمَّ لاَ طَيْرَ إِلاَّ طَيْرُكَ، وَلاَ خَيْرَ إِلاَّ خَيْرُكَ،وَلاَ إِلَهَ غَيْرُكَ,

Hoşa Giden Veya Gitmeyen Bir Şeyle Karşılaşınca Yapılan Duanın Türkçe Anlamı

Sıkıntı duasının Türkçe Anlamı şu şekildedir;

Şüphesiz ki bizler, Allah’ın kullarıyız ve (âhirette) dönüşümüz de yalnızca O’nadır. Allah’ım! Başıma gelen musibet sebebiyle bana ecir ver ve bana ondan daha hayırlısını bağışla Allah’ım sen bağışlayıcısın.

Hoşa Giden Veya Gitmeyen Bir Şeyle Karşılaşınca Yapılan Duanın Fazileti

Sıkıntı duasının fazileti şu şekildedir;

Rabbiniz buyurdu ki: “Kullarım sana Benden sorarlarsa (şöyle söyle): Ben (onlara) yakınım. Dua eden Bana dua ettiği zaman onun duasına icabet ederim. O halde onlar da Bana dua etsinler, Bana inansınlar ki, doğru yolu bulsunlar.” (Bakara, 186) “Bana dua edin, duanızı kabul edeyim. Bana kulluk etmeye tenezzül etmeyenler aşağılık olarak cehenneme gireceklerdir.”

Hoşa Giden Veya Gitmeyen Bir Şeyle Karşılaşınca Yapılan Dua Dinle

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz