Helal Kazanca ilişkin Hadis-i Şerif’ler

Ebu Hureyre (r.a) rivayet ettiği bir Hadis-i Şerifte:
“Mide, bedenin havzıdır. Bütün damarlar oraya uğrar ve oradan geçerler. Mide sağlam ise damarlarda sağlam ve sıhhatli olarak oradan geçerler. Mide çürük ise, damarlar da oradan çürük olarak geçerler.” [1] buyurmuştur.

Binada temel ne ise, dinde lokma da aynıdır. Temel sağlam olunca üzerinde yükselen bina sağlam olduğu gibi, helal lokma da dini ayakta tutar ve yükseltir. Temel çürük olduğu zaman, bina eğrilip çöktüğü gibi, lokma haram olduğu zaman, din de eğrilir ve çöker.

Bir kimse va’z edeceği zaman, alimler cemaatle: Onun üç halini araştırın ve ondan sonra dinleyin.
Birincisi: İtikadına bakın; bidatlere inanıyorsa şeytanın dili ile konuşur, onu dinlemeyin.
İkincisi: Yediği yemeğe dikkat etmiyorsa, havadan konuşur onu da dinlemeyin.
Üçüncüsü: Aklına bakın, eğer aklı tam değilse, sözü de doğru değildir, ona da itibar etmeyin. Çünkü onun bozduğu, düzelttiğinden çok olur.”

 S e h l : “Haram lokma yiyenin azaları -bilsin bilmesin, istesin istemesin – isyan eder. Yediği helal olan kimsenin de azaları kendisine itaat eder ve hayırlı işleri yapmağa muvaffak olur,demiştir.

Ahmed b. Hanbel ile Yahya b. Main arasında uzun ve samimi bir sohbet devam ederken, Ahmed b. Hanbel birdenbire Yahya b. Main den yüz çevirdi. Sebebi, Yahya b. Main: “Kimseden bir şey istemem, fakat istemeden şeytan da verirse onu yerim” sözü olmuştur. Bunun üzerine Yahya b. Main “Ben şaka söyledim” diyerek Ahmed b. Hanbel den özür dilemiştir. Ahmed b. Hanbel: “Din ile şaka olmaz, yemeğin dinden olduğunu bilmiyor musun? Allah Teala onu salih amel üzerine takdim ederek: “Helal ve temiz olandan yiyin ve salih amel işleyin.”[2]

Resül-i Ekrem (s.a.v) buyurmuşlardır ki:
“Kul, tehlikeli şeye düşerim diye, tehlikeli olmayanı terk etmedikçe muttakilerden olamaz.”[3]

Başka bir hadisi şeriflerinde de:
“Sana şüphe, kuşku ve ıztırap veren şeyi bırak da kuşku vermeyen şeyi yap.”[4]

“Sabahleyin insanlara bakar, kimin helal, kimin haram yediğini bilirim: Kim kalkar kalkmaz, boş laf söyleyip, sövüp saymakla dilini açarsa, o haram yemiştir. Kim ki, dilini Allah’u Teala’nın zikri ve kelime-i tevhitle açar ve istiğfarla meşgul ederse, o kişinin helal yediğini bilirim.[5]

 
[1] Taberani.
[2] Mü’minün/ 51.
[3] Tirmizi.
[4] Nesai.  İhya-u Ulumiddin; C.2; S.233.
[5] Ebu Bekir Verrak (k.s)

Sonuç: Helal Kazanca ilişkin Hadis-i Şerif’ler

Helal Kazanca ilişkin Hadis-i Şerif’ler hakkında çok şey öğrendiğiniz ve belki de önceden bilmediğiniz birçok bilgiyi keşfettiğiniz umuyoruz. Yeni bilgiler edinmek, islam dinini öğrenirken iyileşme sürecinde önemli bir adımdır ve bilgi, güce dönüşebilir. Bu nedenle, bu makaleyle ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaşarak bizimle etkileşime geçmekten çekinmeyin. Her türlü geri bildiriminiz bizim için değerlidir ve gelecekteki çalışmalarımızı iyileştirmemize yardımcı olur. Sizlerle daha fazla ilginç bilgi paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!Daha ayrıntılı bir araştırma için Huzur Kapısı sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret edebilir bildirimleri açabilirsiniz. Sonuçta Helal Kazanca ilişkin Hadis-i Şerif’ler konusunda diğer ziyaretçilerimizin yorumları için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Makalemizle ilgili destek ve eleştirileriniz için değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

 Sponsor Reklam

Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

3 Yorumlar
  1. Afra Mirac Yorumunda diyor ki;

    Allah rızası için yapmak nedir?Yani bir kişiye yardım etmek istedin bir şey taşıyordu ne için yapıyorsun Allah rızası için mi ? Yoksa zorluklarına yardım etmek için mi.

  2. Berkay Deniz Yorumunda diyor ki;

     es selamu aleyküm Şeytanın ölüm anında bizi aldatmasını engelle yarabbim. Riyakarlıktan alıkoy yarabbim. Takva nasip et yarabbim. Yarabbim siz kalbleri evirip çevirensiniz. Kalblerimizi dininiz üzerine sabit kılınız ey Allah ım C.C. Yarabbim, bedenlerimize, kulaklarımıza, gözlerimize, kuvvetimize afiyet ver ve onlardan istifade etmek nimetini nsaip et. Amin. ,

  3. Abdullah Emre Yorumunda diyor ki;

    “ALLAHÜMME SALLİ ALA SEYYİDİNA MUHAMMED Rahmetini umarak günahkar bir dille Allah Azze ve Celle Ya Rabbim sen bizim her halimizi bilensin bizi halini sevdiklerinden et!

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com