Hasta Ziyaretinde Hastaya Yapılan Dua Hakkında Bilgi

Hasta ziyaretinde hastaya yapılan dua;  hasta ziyareti dinimizce büyük öneme sahiptir. Bir hastayı hasta yatağında ziyaret eden Müslüman Allah katında sevap kazanır. Hastaları ziyaret etmek Peygamber efendimizin sünnetidir. Hasta ziyareti yapanlarla gökten rahmet yağacak, melekler ziyaret eden kul için Allah’a yalvaracaktır.  Hastayı ziyaret etmek hasta yatağında şifa bekleyenin gönlünü alacak, acılarını hafifletecektir. Hasta ziyareti mümini Allah rızasına ulaştıracak hallerden biridir.

Hasta Ziyaretinde Hastaya Yapılan Duanın Arapça Yazılışı

Hasta ziyaretinde Hastaya Yapılan Duanın Arapça yazılışı şöyledir;

1.كانَ النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيهِ وَسَلَّم إذا دَخَلَ عَلَى مَريضٍ يَعودُهُ قال :

“لاَ بَأْسَ ،طَهُورٌ إِنْ شَاءَ اللهُ”

(البُخَارِيُّ‏)

2. ” مَا مِنْ عَبْدٍ مُسْلِمٍ يَعُودُ مَرِيضَاً لَمْ يَحْضُرْ أجَلُهُ فَيَقولُ سَبْعَ مَرَّاتٍ :

“أَسْأَلُ اللهَ الْعَظِيمَ رَبَّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ أَنْ يَشْفِيَكَ”

إلا عُوفِي ”

Hasta Ziyaretinde Hastaya Yapılan Duanın Türkçe Anlamı

Hasta ziyaretinde Hastaya yapılan duanın Türkçe anlamı ise şöyledir;

  1. Sabret! İnşeallah bir şey yoktur ve bu hastalık senin günahlarını temizler.
  2. Yüce arşın Rabbi olan Azamet sahibi Allah’tan sana şifa vermesini dilerim

Hasta Ziyaretinde Hastaya Yapılan Dua İle İlgili Peygamber Efendimizin Hadisleri

Hasta ziyaretinde hastaya yapılan dua ile ilgili Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur;

‘’Allahümme Rabben nas. Müzhibel be’si. İşfe enteş’ Şafi. La Şafiye illa ente. Şifaen la yüğadiru segamen. ‘’ anlamı ise;

Ey insanların Rabbi olan Allah’ım! Hastalıkları gider ve şifa ver. Sen şifa verensin. Senden başka şifa veren kimse yoktur. Hiç hastalık kalmayacak şekilde şifa ihsan eyle.

Resulullah (sav) buyurdular ki: “Kim bir hastayı akşam vakti ziyaret ederse onunla mutlaka yetmişbin melek çıkar ve sabaha kadar onun için istiğfarda bulunur, Ona cennette bir bahçe hazırlanır. Kim de hastaya sabahleyin giderse, onunla birlikte yetmişbin melek çıkar, akşam oluncaya kadar ona istiğfarda bulunur, Ona cennette bir bahçe hazırlanır.”

Resulullah (sav) buyurdular ki: “Hasta ziyaretinde bulunan kimse, ziyaretten dönünceye kadar cennet meyveleri arasındadır.”

“Hastaları ziyaret ediniz, cenazeleri kabirlere kadar ugurlayınız (bu) size Ahireti hatırlatır.” “Kim bir hastayı ziyaret ederse, Allah’ın rahmetine dalmış olur.”

Hasta Ziyaretinde Hastaya Yapılan Dua İle İlgili Rivayetler

Hasta ziyaretinde hastaya yapılan dua ile ilgili bazı rivayetler şöyledir;

Rasûlullah bir müslüman hastayı ziyaret etmiş, ona şöyle dua etmeyi öğretmiştir. “Allahümme atina fıddünya haseneten ve fıl ahireti haseneten ve kına azabennar. Allah’ım. Bize dünyada türlü türlü iyilik ver, ahirette de sayıya hesaba gelmez iyilik ver ve bizi cehennem azabından koru” (el-Bakara, 2/201; Tirmizî, Daavât, 112).

Hz. Âişe’nin nakline göre ailesinden hasta olan birine şöyle dua ederdi: “Ey insanların Rabbi olan Allah’ım! Bu ızdırabı gider. Şifayı veren sensin, senden başka kimse şifa veremez” (Tirmizî, Cenâiz, 4; Ebû Dâvud, Tıb, 17). Yine o şöyle buyurmuştur: “Vücudunun ağrıyan yerine elini koy ve üç defa Bismillah dedikten sonra yedi kere şöyle de; ” Hissettiğim hastalığın zararından ve tehlikesinden Allah’ın yüceliğine ve kudretine sığınırım” (Tirmizî Tıb, 32; Hanbel, I, 239).

Eğer hasta, ölüm hastası ümitsizse, ona kelime-i tevhîd telkin edilir (Buhârî, İsti’zân, 29). Hasta yanında daima hayır konuşulur. Ban rivayetlere göre Yasin ve Ra’d suresi okunur.

Rasûlullah şöyle buyurmuştur: “Kendisine isabet eden bir zarardan dolayı sizden biriniz ölümü istemesin. Eğer mutlaka istiyorsa şöyle desin: Allah’ım. Benim için hayat hayırlı ise bana hayat ver, ölüm hayırlı ise beni öldür” (Buhârî, VII, 157)

Hasta Ziyaretinde Hastaya Yapılan Dua Dinle


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

1 yorum
  1. Aslı Burak Yorumunda diyor ki;

    Bizimle paylaştığın için Sağ ol her daim var ol Huzurkapisi abi.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com