Hasta İçin Okunacak Dua


Hasta duası olarak bilinen duaların şifa ayetleri ile okunan dualar olabileceği gibi yine dua olarak Allah’a edilmiş niyazlar sonucu ortaya çıkmış ve belirli platformlara yazılmış veya basın yayın yolu ile çoğaltılmış hasta duaları olduğunu söyleyebiliriz.
Hasta duası olarak okunacak kuran ayetlerinde şifa ile ilgili kelimelerin, nasihatlerin olduğu görülmektedir. Bu ayetlerin çoğu iki veya üç satırlık dualar olup talep ettiğimiz türde bir dileği tam karşılayacak ifadeler taşımıyor olabilirler. Ancak okumaktaki niyetimizi bilen Allah niyazımızı derdimize uygun bir şifaya dönüştürerek iade etme gücü ve kabiliyetine sahiptir.

Hasta duası, okumak için illa kendimizin hastalanmasına gerek bulunmamaktadır. Hasta duası okurken belirli kalıplara bağlı kalma zorunluluğumuz da bulunmamaktadır. İstersek internet üzerinden ulaşabileceğimiz bazı duaları indirerek bu duaları şifa ayetleri olarak veya hasta duası olarak okuyabileceğimiz gibi tamamen bizim dilekte bulunacağımız cümlelerden oluşan dualarla da dua okuyabiliriz.

HASTA DUASI NASIL YAPILMALIDIR?   Hastalar için Hangi Dua Okunmalı

Hasta duası okurken konuştuğumuz, düşündüğümüz ve anladığımız dilde dilekte bulunmamız bizim için daha iyi olacaktır. Allah her dile ve düşünceye hakimdir lakin bizim Allah’tan ne istediğimizi bilmemiz açısından okuduğumuz duaların en azından manasını bilmemiz bir zorunluluktur. Duaların veya kuranı kerimin Arapça okunmasının zorunluluk olduğuna dair herhangi bir ayet veya sünnetin olmaması da bu beyanatımızı desteklemektedir.

Peygamber Efendimiz Hastalar için bu Duayı okurdu:

 Ezhibil-be’se rabben’nasi eşfi ve enteş’şafi la şifae illa şifauke şifaen la yugadiru sekameTürkçe Anlamı

“Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! Şifâ ver, çünkü şifâ verici sensin. Senin vereceğin şifâdan başka şifâ yoktur. Öyle şifâ ver ki hiç bir hastalık bırakmasın.” (Buhârî, Merdâ, 20; Müslim, Selâm, 46; Ebû Dâvud, Tıbb, 18, 19)

Okuyacağımız hasta dualarını kimin için okuyorsak onun için fayda vermesini talep etmeliyiz. Eğer kendimiz için okuyorsak kendimize fayda vermesi için ayrıca niyazda bulunmalıyız. Şifa Allah’tadır ve Allah her derde çözüm olacak olan tek yaratıcıdır. Bu nedenle günümüzde tıbbın bu kadar ilerlemiş olmasına rağmen şifası bulunamayan hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıkların çözümü için Allah’tan şifa istemekten başka bir çare de yoktur. Peki, tıbbın çözüm olamadığı bu hastalıklara Allah’ın şifa olması mümkün müdür? Evet mümkündür. Şifa ilmi olan tıp ilmini yaratan ve insanlara bulduran da Allah’tır. O nedenle hasta duası yapmaktan kesinlikle geri durmamalıyız.

Sınav duasının gereğini yapmak gibi burada hasta duasının yerini bulması ve kabul olması için zahiren yapılması gerekenlerin yapılması söz konusu olabilir. Ancak Allah dilerse kulun herhangi bir şey yapmasına gerek bırakmadan şifasını verebilendir. Ancak önemli travma, kırılma, yaralanma gibi rahatsızlıkların olduğu zamanlarda gerekli tıbbi müdahalenin yapılarak iyileşmenin Allah’tan dilenmesi gerekmektedir. Süreci kendi haline bıraktığımızda da bir iyileşme olacaksa da bu iyileşme sonucunda kalıcı sakatlıklar oluşabilmektedir. Peygamber efendimizin kan aldırdığı ve tıbbi teşvik ettiğini unutmamalıyız. Tıp bir gerekliliktir ancak tıbbın dokunuşlarının şifa olması için Allah’ın müsaade ve izni şarttır. Şifa Allah’tandır.

Hasta dualarının şifa olması tıpkı diğer dualar da olduğu gibi Allah’ın elinde olan bir konudur. Allah dilerse bu dualar çözüm olmaktadır. Allah’ın dileği haktır ve mutlaka gerçekleşmektedir. Bize düşen Allah’ın dileğini bizim için hayırlı kılmasını istemektir. Yoksa Allah her halükarda istediğini yapacaktır.

Hastalar İçin Okunacak Dua DinleHasta İçin Okunacak Dua” için 9 yorum

 • 22 Şubat 2018 tarihinde, saat 22:37
  Permalink

  Bilgi için teşekkürler ama sizin sayfanızda Hristiyanlık la ilgili bir siteye yönlendiren reklam olması düşündürücü..?

 • 4 Mart 2018 tarihinde, saat 19:50
  Permalink

  Özgür bey merhabalar, Sitemizde yayınlanan reklamlar google adsense reklamlarıdır. Bu reklamlar sizin son dolaşmış olduğunuz ilgili sayfalarınızı baz alarak reklam gösterimleri sağlamaktadır. Yani daha önce googlede hristiyanlık ile alakalı aramalar yapmışsanız, sizin cache belleğinizde yer alan bu aramalara uygun reklamlar çıkmaktadır.

 • 9 Mart 2018 tarihinde, saat 19:41
  Permalink

  Allah razı olsun. Kanser hastası olan ve şuanda tedavi olan kız arkadaşım için bu mesajı okuyan her kardeşimden Allah rızası için bir dua etmesini isterim. Allah şifa tüm bekleyen tüm kullarına şifalar ihsan etsin inşallah..Allah a emanet olun kardeşlerim..

 • 13 Mart 2018 tarihinde, saat 23:23
  Permalink

  Allah Acil Şifalar Versin kardeşim. İnşallah yakın zamanda iyileşir.

 • 17 Mart 2018 tarihinde, saat 23:05
  Permalink

  Çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. İnşallah hayırlı haberler hepimizin olsun.

 • 25 Mart 2018 tarihinde, saat 17:09
  Permalink

  Yiğenim Tuana Aynur kanser hastası 4 yaşında hiç bir ilaca yanıt vermiyor. Allah rızası için dualarınızda onun adınızdan geçirin allahım razı olsun ??

 • 27 Mart 2018 tarihinde, saat 14:04
  Permalink

  Teşekkür ederim. Allah sizden razı olsun.

 • 10 Nisan 2018 tarihinde, saat 19:32
  Permalink

  Emekleriniz için teşekkür ederim ..Allah razı olsun..

  Bir konuda yazma ihtiyacı duydum. Reklam konusunda.Özgür bey reklam konusunda ki yazısına verdiğiniz cevap hakkında. Dini sitelerde Hristiyanlık ile reklam çıkar. Çünkü Sonuçta dini site google adsense dini islam Hristiyan ayırmaz. Bunu engellemek site Admini olarak size düşer. Google Adsense hesabına girerek orada reklamlara izin ver engelle sekmesinden (Reklam İnceleme Merkezi) orada bu reklamları engelleyebilirsiniz…Saygılar…

 • 11 Nisan 2018 tarihinde, saat 10:01
  Permalink

  Gerekli adımları attık, sorun devam ederse lütfen yorum olarak cevaplayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir