Cuma Günü Namazı Müezzinliği Nasıl Yapılır?

 Mübarek Cuma Günü Kılınan Cuma Namazı Müezzinliği Nasıl Eda Edilir?

Daha önce normal vakitlerde müezzinlik yapıyordunuz ancak müezzinlik görevi önümüzdeki Cuma günü size verildiyse ve ilk kez Cuma namazı müezzinliği yazıyorsanız buyurun yazımıza;

Cuma günü öğle vakti girince önce müezzin olarak minareye çıkıp veya ezan mikrofon odasına girip diğer vakit ezanları gibi aynen ezan okuyoruz.
Müezzin olarak ezanı okuduktan sonra müezzin mahfiline hızlıca geçiyoruz ve ezan duasını okumaya başlıyoruz.

İmamın sohbetini toparlamasını bekliyoruz.

İmam sohbeti bitirip yerine geçmeye başladığı anda “Salatü sünnetil Cuma, Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi Muhammmed” diyoruz ve cemaati Cuma namazının dört rekatlık ilk sünnetin kılması için kaldırıyoruz.

Cemaat ile aynı zamanda bizde Cuma namazının ilk sünneti imamdan hemen önce kılıyoruz.

Cuma namazı müezzinin okuduğu ayet

İmamı izliyoruz ve imam ilk sünnetin selamını verir vermez aşağıdaki Azhab suresinin elli altıncı ayeti kerimesini (Cuma namazı müezzinin okuduğu ayet) sesli bir şekilde ve yavaşça okuyoruz.

اِنَّ اللّٰهَ وَمَلٰٓئِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّۜ يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْل۪يماً
İnnallâhe ve melâiketehu yusallûne alen nebiyyi, yâ eyyuhâllezîne âmenû sallû aleyhi ve sellimû teslîmâ.

Sesli olarak: Peygamber Efendimize salavat getiriyoruz ; ”Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali Muhammed”
Salavatı okuyor olduğumuz anda imam hutbe vermek üzere minberin merdivenlerini çıkıyorken salavatı denk getiriyoruz.
Cuma hutbesini verecek olan imam 7. basamağa gelince oturmaya geçer geçmez, ayağa kalkıyoruz ve başlıyoruz ezanı nağmeli olarak okumaya. Eğer yanımızda ikinci bir müezzin daha varsa ezanı tekrarlı yerlerini diğeri okuyacak şekilde birlikte okuyoruz ve ezan bitince oturmaya başlıyoruz. Ezan biter bitmez hoca hutbeye başlıyor.

İmam Cuma hutbesini bitirip merdivenlerden aşağı inerken tek başımıza ayağa kalkıyoruz ve kamet getiriyoruz.

İmam Cuma namazını kıldırıp selamları verdikten hemen sonra;
للّهمَّ اَ نْتَ السّلاَ مُ و مِنْكَ السّلامُ.تَبارَكْتَ ياَذَلْجَلالِ وَلاِكْراَمِ
“Allahümme ente’sselâm ve minke’sselâm tebârekte ve teâleyte yâ ze’lcelâli ve’l-ikrâm.
(Allah’ım sen selamsın. Selamet de sendendir. Ey celâl ve ikrâm sâhibi sen münezzehsin, sen yücesin)” duasını okuyoruz.

Cuma namazı farzı sonrası kalan namazlar kılınınca bizde müezzin olarak diğer namazlardaki gibi tesbihatı yaparak Cuma namazındaki müezzinlik görevimizi bitirmiş oluyoruz…

PDF olarak yazımızı indirmek için tıklayınız…

Allah kabul etsin, Amin

Sonuç: Cuma Günü Namazı Müezzinliği Nasıl Yapılır?

Cuma Günü Namazı Müezzinliği Nasıl Yapılır? hakkında çok şey öğrendiğiniz ve belki de önceden bilmediğiniz birçok bilgiyi keşfettiğiniz umuyoruz. Yeni bilgiler edinmek, islam dinini öğrenirken iyileşme sürecinde önemli bir adımdır ve bilgi, güce dönüşebilir. Bu nedenle, bu makaleyle ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaşarak bizimle etkileşime geçmekten çekinmeyin. Her türlü geri bildiriminiz bizim için değerlidir ve gelecekteki çalışmalarımızı iyileştirmemize yardımcı olur. Sizlerle daha fazla ilginç bilgi paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!Daha ayrıntılı bir araştırma için Huzur Kapısı sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret edebilir bildirimleri açabilirsiniz. Sonuçta Cuma Günü Namazı Müezzinliği Nasıl Yapılır? konusunda diğer ziyaretçilerimizin yorumları için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Makalemizle ilgili destek ve eleştirileriniz için değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

 Sponsor Reklam

Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

2 Yorumlar
  1. Ceylan TOPSOY Yorumunda diyor ki;

    Aynen oyle. Nasil Allah rizasi icin kurbanin da iyisini aliyorsak, sevabin da buyugu icin en guzel sekilde yardim etmeliyiz.

  2. Defne ERDAŞ Yorumunda diyor ki;

    Ey ALLAH DOSTLARI olan GÜL KALPLİ kardeşlerim;lütfen benim için Yafes kardeşiniz içinde Rabbime olan dualarınızda yer verin…

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com