Ana Sayfa Dualar

Tilavet Secdesinde Yapılan Dua

Tilavet Secdesi ve Tilavet Secdesinde Yapılacak Olan Dua Hakkında Bilgi

Tilavet secdenin yapılması vaciptir. Tilavet secdesi hakkında Kur’an’da şöyle bir ayeti kerime vardır: “Onlara Kur’an okunduğu zaman secde etmiyorlar!” (İnşikâk 84 / 21) Bir rivayete göre Peygamber Efendimiz (s.a.v) Kur’an okurken içinde secde ayeti olan bir sureye sıra geldiğinde secdesini mutlaka yapardı. Peygamberimiz: “Ademoğlu secde ayetini okuduğunda secde ederse, şeytan ağlayarak oradan uzaklaşır ve şöyle der: Eyvah! Ademoğlu secde etmekle emr olundu, secde etti; ona cennet var. Ben de secde etmekle emr olundum ama isyan ettim; bana da ateş var!” (Müslim, İman,133; İbn Mâce, İkame, 70) Kur’an-ı kerimdeki secde ayetlerinden biri okunduğu vakit alimlerin fikirlerine de göre mutlaka secde yapılmalıdır. Tilavet secdesinde çeşitli dualar okunmaktadır.

Tilavet Secdesinde Okunacak Duaların Türkçe Anlamı

Yüzüm, beni yaratan gücü ve kuvveti ile kulak ve gözümü var eden Allah’a secde etti. Yaratanların en güzeli olan Allah’ın şanı ne yücedir. Ey Allah’ım! Bununla katında benim için bir ecir yaz. Ve bununla benden bir günahı sil. Bunu benim için katında muhafaza eyle ve kulun Davud’dan kabul ettiğin gibi, benden de bunu kabul eyle. Ey Allah’ım! Bu secde sebebiyle günahımı at, onunla bana ecir ver ve onu katında benim için erzak yap.

Tilavet Secdesinde Okunacak Duaların Arapçası

سَجَدَ وَجْهِيَ لِلَّذِي خَلَقَهُ، وَشَقَّ سَمْعَهُ، وَبَصَرَهُ بِحَوْلِهِ، وَقُوَّتِهِ، فَتَباَرَكَ اللهُ أَحْسَنُ الْاَللَّهُمَّ اكْتُبْ لِي بِهَا عِنْدَكَ أَجْراً، وَضَعْ عَنِّي بِهَا وِزْراً، وَاجْعَلْهَا لِي عِنْدَكَ ذُخْراً، وَتَقَبَّلْهَا مِنِّي كَمَا تَقَبَّلْتَهاَ مِنْ عَبْدِكَ دَاوُدَخاَلِقِينَ اَللَّهُمَّ احْطُطْ عَنـِّي بِهاَ وِزْراً، وَاكْـتُبْ لِي بِهاَ أَجْراً، وَاجْعَلْهاَ لِي عِنْدَكَ ذُخْراً

Tilavet Secdesinde Okunacak Dua Dinle

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz