Sabah Duası

sabah namazına kalkmak için dua, Sabah Duası

Sabah Namazı insana en zor gelen bir vakitte kılınır. Zor olan emek verilen ve sabır gösterilmesi gereken ibadetler elbette fazilet ve sevapları da daha büyük olacaktır.

Sabah namazından sonra okunmak için tertip edilen yüzlerce dua bulunmaktadır. Bu dualardan kul gafil olmamalı ve gücü nispetinde mutlaka bir şeyler okuyarak bu sevaptan bir şeyler kazanmaya gayret etmelidir. Arapça veya mealleriyle okuyabileceği dualardan bazı örnekleri bir araya getirdik

İşte Sabah Okunan Dua

 

اَللّـهُمَّ صَلِّ علَى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَاهْدِني لِمَا اخْتُلِفَ فيهِ مِنَ الْحَقِّ بِاِذْنِكَ اِنَّكَ تَهْدي مَنْ تَشاءُ اِلى صِراطٍ مُسْتَقيم

Allah’ım! Muhammed ve âl-i Muhammed’e sâlat eyle. Beni kendi izninle hakkın ihtilaf konusu olduğu durumda hidayet et; gerçekten sen dilediğini doğru yola hidayet etmektesin.”

Sonra on defa şöyle dua edin:

اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ الاَْوْصِياءِ الرّاضينَ المَرْضِيّينَ بِاَفْضَلِ صَلَواتِكَ وَبارِكْ عَلَيْهِمْ بِاَفْضَلِ بَرَكاتِكَ وَالسَّلامُ عَلَيْهِمْ وَعَلى اَرْواحِهِمْ وَاَجْسادِهِمْ وَرَحْمَةُ اللهِ وَبَرَكاتُهُ

 

Allah’ım! Razı olan ve -halk tarafından- razı olunmuş vasiler olan Muhammed ve Ehl-i Beyt’ine en üstün salâtınla salât eyle ve en üstün bereketlerinle onlara Bereket ver. Selam olsun onlara, onların ruhlarına, onların bedenlerine. Allah’ın rahmeti ve bereketleri onların üzerine olsun.”

Cuma Günü Sabah Namazından Sonra Okunacak Dua

 

Şimdi okuyacağınız salavatın Cuma gününün sabah vakitlerinde de okunması ve çok fazileti olduğu rivayet edilmiştir.

Yine şöyle dua edin:

اَللّـهُمَّ اَحْيِنى عَلى ما اَحْيَيْتَ عَلَيْهِ عَلِيِّ بْنَ اَبي طالِب وَاَمِتْني عَلى ما ماتَ عَلَيْهِ عَلِيُّ ابنُ اَبي طالِبٍ (عليه السلام)

“Allah’ım! Beni, Ali b. Ebutalib’i ihya ettiğin şey üzerine ihya et ve beni Ali b. Ebutalib -aleyhisselamın- öldüğü şey üzerine öldür.”

Sonra yüz defa şöyle dua et:

اَسْتَغْفِرُ اللهَ وَاَتُوبُ اِلَيْهِ

“Allah’tan Bağışlanma diliyor ve O’na dönüş yapıyorum.”

 

Sabah Namazına Kalkmak için Dua

Sabah namazına kalkmak için ,kolayca uyanabilmek için yatmadan önce aşağıdaki duayı okuyoruz;

Yüz defa şöyle dua et:

أَسْأَلُ اللهَ الْعافِيَةَ

“Allah’tan Afiyet diliyorum.”

Sonra da yüz defa de ki:

اَسْتَجيرُ بِاللهِ مِنَ النّارِ

“Cehennem ateşinden Allah’a sığınıyorum.”

Sonra da yüz defa de ki:

وَأَسْأَلُهُ الْجَنَّةَ

“Allah’tan cenneti diliyorum.”

Yüz defa da şöyle de:

أَسْأَلُ اللهَ الْحُورَ الْعينَ

“Allah’tan hüri’l-ayn istiyorum.”

Peygamberimizin Sabah Duası Kısa

Asbahna veasbahal mülkülillâh: Sabaha kavuştuk. Bütün mülk Allah’ındır.

 

70 defa şöyle söyle:

لا اِلـٰهَ اِلاَّ اللهُ الْمَلِكُ الْحَقُّ الْمُبينُ

“Mutlak mâlik ve apaçık hak olan Allah’tan başka ilah yoktur.”

 

Yüz defa İhlas Suresi ve yüz defa:

صَلَّى اللهُ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّد

“Allah’ın salatı Muhammed’e ve Ehl-i Beyt’inin üzerine olsun.”

Yüz defa:

سُبْحانَ اللهِ وَاَلْحَمْدُ للهِ وَلا اِلـٰهَ اِلاَّ اللهُ وَاَللهُ اَكْبَرُ وَلا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ اِلاّ بِاللهِ الْعَلِيِّ الْعَظيمِ

“Münezzehtir Allah, bütün övgüler Allah’a mahsustur, Allah’tan başka ilah yoktur ve Allah vasfedilmeyecek kadar yücedir. Güç ve kuvvet ancak yüce ve ulu Allah’tandır.”

Yüz defa:

ما شاءَ اللهُ كانَ وَلا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ اِلاّ بِاللهِ الْعَلِيِّ الْعَظيمِ

“Allah’ın dilediği olur; güç ve kuvvet ancak yüce ve ulu Allah’tandır.”

 

Sabah Ezanında Okunacak Dua

Sabah Ezanında Okunacak Dua
Sabah Ezanında Okunacak Dua

 

اَصْبَحْتُ اَللّـهُمَّ مُعْتَصِماً بِذِمامِكَ الْمَنيعِ الَّذي لا يُطاوَلُ وَلا يُحاوَلُ مِنْ شَرِّ كُلِّ غاشِمٍ وَطارِقٍ مِنْ سائِرِ مَنْ خَلَقْتَ وَما خَلَقْتَ مِنْ خَلْقِكَ الصّامِتِ وَالنّاطِقِ في جُنَّةٍ مِنْ كُلِّ مَخُوفٍ بِلِباسٍ سابِغَةٍ وَلاءِ اَهْلِ بَيْتِ نَبِيِّكَ مُحْتَجِباً مِنْ كُلِّ قاصِدٍ لي اِلى اَذِيَّةٍ بِجِدارٍ حَصينٍ الاِْخْلاصِ فِي الاِْعْتِرافِ بِحَقِّهِمْ وَالَّتمَسُّكِ بَحَبْلِهِمْ مُوقِناً اَنَّ الْحَقَّ لَهُمْ وَمَعَهُمْ وَفيهِمْ وَبِهِمْ اُوالي مَنْ والَوْا وَاُجانِبُ مَنْ جانَبُوا فَاَعِذْني اَللّـهُمَّ بِهِمْ مِنْ شَرِّ كُلِّ ما اَتَّقيهِ يا عَظيمُ حَجَزْتُ الاَْعادِيَ عَنّي بِبَديعِ السَّمواتِ وَالاَْرْضِ اِنّا جَعَلْنا مِنْ بَيْنِ اَيْديهِمِ سَدّاً وَمِنْ خَلْفِهِمْ سَدّاً فَاَغْشَيْناهُمْ فَهُمْ لا يُبْصِرُونَ .

“Allah’ım! Her zalimin, gece gelenin, susan (dilsiz) ve konuşan diğer korkunç yaratıklarının şerrinden beni koruman ve Peygamberin Ehl-i Beyt’inin Muhabbet elbisesiyle beni örtmen için senin yüce ve sağlam ipine (tevhid) sarılarak sabahladım; şüphesiz ondan daha sağlam ve uzun bir ip yoktur. Ve bana eziyet etmeyi kastedenin şerrinden, Ehl-i Beyt’in hakkını ikrar edip onların ipine sarılarak ve hakkın onlardan yana, onlarla birlikte, onlarda olduğuna ve onların vesilesiyle hakka ulaşılabileceğine yakın ederek ihlasın sağlam kalesine sığındım.

Onların sevdiğini seviyorum ve onların uzak durduğundan uzak duruyorum. Allah’ım! O halde onların vesilesiyle beni korktuğum her şeyin şerrinden kendi sığınağına al. Ey yüce Allah! Göklerin ve yerin yaratıcısı olman vesilesiyle düşmanlarımı benden defettin. Sen buyurmuşsun ki: Önlerinden bir set ve arkalarından bir set çektik de onları kapattık; artık göremezler.”

 

 

07 Temmuz 2022


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

7 Yorumlar
 1. Bensu Ece Yorumunda diyor ki;

  Allah razı olsun Hocam, Rabbim ilminizi ve yakınlığınızı arttırsın. Emeği geçen tüm Siyer TV çalışanlarından Allah razı olsun, Rabbim sayınızı arttırsın.

 2. Canan DOĞRU Yorumunda diyor ki;

  Yaptığımız her şeyi en iyi şekilde yapmak ⚘ Kendine özendiginden daha çok özenmek

 3. Eda ULUTÜRK Yorumunda diyor ki;

  Allah razi olsun hocam…cok faydali bir ders olmus..keske ilkokulara bu dersleri koysalar…ailede ogrenemiyoruz bari okullarda ogrenseydik…hayatimiz bosu bosuna akip gitti…Bundan sonraki hayatimizda Allah bizleri uyanananlardan eylesin

 4. Celal KAYMAKÇI Yorumunda diyor ki;

  Maşallah maşallah SübhanAllah 🤲 ne güzel Rabbim ondan da sizden de ebeden razı olsun inşallah hocam 🤲🤲🤲🤲

 5. Bedirhan ÖĞÜT Yorumunda diyor ki;

  👂👍 kulaklara küpe olacak cinste nasihat günümüzün hastalığı gece internet sabah ikindiye kadar uyku insaları ne hale getirdiler ?hocam sizlerden Allah razı olsun

 6. Ali BAŞOĞLU Yorumunda diyor ki;

  “Ümmet-i Muhammed, Sünnet-i Muhammed ile kaimdir (sav).” Allah razı olsun Hocam.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com