Oruçlunun İftarını Açtıktan Sonra Yapacağı Dua Hakkında Bilgi

Ramazan ayıyla birlikte hepimizin içine farklı duygular dolar. Tüm Müslüman âlemi olarak günlerimizi ibadet ile geçirerek, akşamın olmasını şükürle bekleriz. Yemek düzeni kendiliğinden oluşur ve tüm aile akşamları ezan saatinde hep birlikte sofrada olur. Sabırsızlıkla iftar vakti beklenir.

İnsanlar birbirlerini karşılıklı iftara davet eder ve dostluk akrabalık ilişkileri pekişir. En önemlisi ise ezan okunup oruçlar açıldığında verdiği bütün nimetler için Allahü Teâlâ’ya içten bir şekilde şükredilmesidir. Tuttuğumuz oruçların kalbimizi sevgi, iyilik ve şükürle doldurması temenni edilir.

Bazı kimseler vardır ki duaları kuvvetle kabul olur. Bunlardan biri de iftar vakti dua eden mümindir. Peygamber efendimiz (s.a.v) ” Üç kişi vardır ki, bunların duaları reddolunmaz. Bunlar, oruçlunun iftar vaktindeki duası, adil olan imamın duası ve bir de mazlumun duasıdır.” Buyurmuşlardır.

Oruçlunun İftarını Açtıktan Sonra Yapacağı Duanın Okunuşu

Oruçlunun iftarını açtıktan sonra yapacağı dua şu şekildedir:

1-Bismillahi vel hamdü lillahi, Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü ve aleyke tevekkeltü, subhaneke ve ni hamdika tekabbel mini, inneke entes semiul alim.

2-Zehebezzema vebtelletil urûk ve sebe-tel ecr inşallahü teâlâ.

Oruçlunun İftarını Açtıktan Sonra Yapacağı Duanın Türkçe Anlamı

Oruçlunun iftarını açtıktan sonra yapacağı duanın Türkçe anlamı şu şekildedir:

1- Allah’ım senin için oruç tuttum, senin rızkınla orucumu açtım. Ancak sana tevekkül ettim. Senin Hamdi’nle tespih ederim. Allah’ım benden kabul buyur. Çünkü sen işiten ve bilensin.

2- Açlık, susuzluk bitti. İnşallah sevabına da kavuştuk.

Oruçlunun İftarını Açtıktan Sonra Okunan Dua İzle:


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

2 Yorumlar
  1. Ali Fatih Yorumunda diyor ki;

    Bursa kitap fuarında bu güzel sohbetinizi dinlemiştim çok duygulanmıştım abim

  2. Beyza Buğra Yorumunda diyor ki;

    Önemli bir hastalığım var. Hastalığı veren Allah şifasını da verir inşallah. Mesjımı okuyan tüm müslüman kardeşlerimden benim için dua etmelerini rica ediyorum. Merhameti bol Rabbim tüm müslümanlara şifa versin merhamet etsin. Engin

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com