Asr Suresi – Asr Suresi Anlamı,Tefsiri ve Okunuşu

Surenin Mekke’de mi yoksa Medine’de mi indiği konusunda alimler itilaf etmişlerdir. Sure, Kur’an-ı Kerim’in yüz üçüncü suresidir. Üç ayetten oluşmaktadır. Sure, kısa ve öz bir anlam içermektedir. Asr suresi için Kur’an’ın özeti olarak değerlendirilmektedir. Asra and ile başlayan asr süresi, bütün insanlığın hüsranda olduğunu, ancak, iman edenlerin ve salih amel işleyenlerin, bunun yanında hakkı ve sabrı insanlara anlatanların kurtulacağını anlatmaktadır. Asr Suresi tefsiri en uzun tefsirlerdendir.

İslam alimleri, ciltler dolusu tefsir çıkarmışlardır. Ehl-i sünnet alimleri, bir insan için asr süresi yeter demişlerdir. İslam’ı anlamak için, bu surenin okunması ve anlaşılması yeterlidir demişlerdir. Ahirette kurtulacak insan profilini bize bildiren süre, ziyana uğrayacak insanları da bize bildirmektedir. İslam’ın beş şartının birincisi olan Lailahe illallah Muhammedîn Rasulallah kelimesi, imanın birinci safhasıdır. Asr suresinde geçen iman edenlerden kasıt, kelime-i tevhidi dille söyleyen, kalple iman eden ve hayatına geçirenler kast edilmiştir. Ahirete, kadere, hayır ve şerrin Allah’tan geldiğine iman etmek, kitaplara, meleklere ve peygamberlere iman etmek, imanın şartlarındandır.

Kelime-i Tevhid İmanı Olmalı

Kelime-i tevhid imanı olmadan hiç bir amel kabul edilmemektedir. Bu nedenle bütün amellerin başı Kelime-i tevhid kelimesine iman etmek ve o kelimeye göre yaşamaktır. Namaz, imanın ve salih amelin mecburi ibadetlerindendir. Zekât, Oruç ve Hac ibadetini yapmada seçme hakkı yoktur. Şartları yerine getiren bütün Müslümanlar yapmalıdır. Kısacası Asr suresi, Allah’ın istediği gibi yaşamak ve bu yaşantı şeklini insanlara tavsiye etmektir. İman etmeyenler, hakkı ve sabrı tavsiye etmeyenler ziyandadır. Sureden çıkan önemli sonuçlardan biri de budur. Bu nedenle, bütün insanlığın kurtuluş reçetesi, bu surede beyan edilmiştir.

Asr Süresi Tefsiri

Asr suresi konusunda bütün alimlerin ortak görüşü, çok mübarek bir sure olduğu ve insanın Allah’a kulluğunun özeti olduğudur. İnsanların dünya işlerinde başarısız olması ve huzursuz olması, dünyaya dalıp, ahireti unutmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, evde veya ofiste, bir asr suresini duvara asmak veya yanında bulundurmak gerekir. Huzur ve işlerinizin bereketi için, ahireti ve Allah’a kulluğu hatırlatacak Asr suresi gereklidir. Hüsranda olan insan gruplarını hatırlattığı için, hüsrandan kurtulmanızı sağlayacaktır. Okunup, anlaşılması, kalbe şifadır. Dünya’ya meşakkatinden kurtaran özelliği ile günlük yaşantınızda ahireti hatırlatacaktır. Bu nedenle, işleriniz yolunda gidecektir. İşlerinizin yolunda gitmesi için, Asr suresi okunmalı ve sürekli göz önünde bulundurulmalıdır. Böylece huzuru yakalayabilirsiniz.

Bu surenin sürekli yanınızda taşıdığınız zaman, sürekli okuduğunuz zaman, asıl görevinizi hatırlarsınız ve dünyanın çirkinliklerini fark etmeye ve ondan uzak durmaya başlarsınız. Dünya’nın çirkinliklerinden ve insanları birbirine düşüren dünya hırsından korunmak için, Asr suresinin taşınıp okunması oldukça faydalı olacaktır. Evde ve ofiste sürekli asr süresi okunmalıdır ve tefekkür edilmelidir. Sizin için çok faydalı olacak olan bu sure ile hayatınız güzelleşecektir. Bu surenin bulundurulması ve sürekli okunması, size huzur verecektir.

Asr Suresi Türkçe Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.

 • Vel asr
 • İnnel insane le fi husr
 • İllellezıne amenu ve amilus salihati ve tevasav bil hakkı ve tevasav bis sabr.

Asr Suresinin Arapça Yazılışı Okunuşu

بسم الله الرحمن الرحيم وَالْعَصْرِ (‘) إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِي خُسْرٍ (‘) إِلَّا الَّذِينَ آَمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ (‘)

Asr Suresinin Türkçe Anlamı ( Meali )

Asra ant olsun ki insan mutlak ve mutlak zarardadır. Yalnızca iman edenler, iyi işler ile meşgul olanlar, birbirlerine hak yolunu ve sabrı tavsiye edenler onların dışındadır.
Asr Suresi müminlere hayırlı ve iyi işler ile uğraşmalarını, Allah’a iman etmelerini ve sabır göstermeyi öğütlemektedir. Aksi halde olan kimselerin ise mutlaka zarara uğrayacaklarını belirtmektedir.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

4 Yorumlar
 1. Adnan İNCİ Yorumunda diyor ki;

  Huzurkapisi inanç benim akrabam olur o na burdan selamlar

 2. Ceren Cansu Yorumunda diyor ki;

  Emeğine sağlık Rabbim inşallah bütün çocuklarımızın namaz kilmalarini nasip eder ☝️

 3. Burak Bilge Yorumunda diyor ki;

  Huzurkapisi inanç benim akrabam olur o na burdan selamlar

 4. Abdurrahman YAĞAN Yorumunda diyor ki;

  Twitterda youtube da yorumlari okuyan güzel insan.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com