Mevlit Duası

Mevlit duası, herhangi bir amaçla okunan mevlitten sonra yapılması dinimizce güzel karşılanan duadır. Dua kul ile Yaratıcı arasındaki rabıtadır. Duaya her zaman tövbeyi istiğfar ve Allah’ın en yüce isimleriyle başlamak ve iki salavat arasına duayı yerleştirmek çok faziletlidir. Dua ne kadar günahsız bir dille yapılırsa ve ne kadar çok icabet eden olursa dua o kadar makbul olur. Aşağıda yer alan mevlid duasını bu usulde yerine getirirseniz duanın adabına daha çok riayet etmiş olursunuz

Mevlit Duası Okunuşu

Mevlit duası okunuşu, şu şekildedir;

Allah’ım bizleri yoktan var eden, bize can üfleyen ve hayatımıza son verecek yegane zat sensin. Bizi katından elleri boş çevirme. Bizleri rızanı kazanabilmek için ihlas ve ihsan şuuruyla sana çok kulluk eden kullarından olma şerefiyle şereflendir. Sana layıkıyla bir kul Efendimize de layık bir ümmet olmayı bizlere naip et. Burada toplanan bu küçücük topluluğu kapıdan çıkarken günahlarından yıkanmış olarak çıkart. Bizleri Cennetine layık kullarla bir arada haşret. Emanetini alma zamanı geldiğinde dilimizden ismini düşürme. Bizleri son nefese kadar Kuran hizmetinden ayırma.

Burada hatalarla da olsa okunan Kuran’ı Kerimi, mevlidi şerifi ve salavatları başta Efendimiz Muhammet Mustafa olmak üzere tüm peygamberlerin, evliyaların, asfiyaların ve ebediyete intikal etmiş yakınlarımızın ruhlarına hediye ettik sen dergahından geri çevirme Allah’ım.

Ebediyete göçmüş mezarı kaybolmuş her seferinde benim için de bir Fatiha okuyup kabrimi nurlandıracak yok mu diye inleyen kullarının da mezarlarını nurla doldur.

Allah’ım bilerek bilmeyerek işlediğimiz günahlarımızı bağışla. Bizleri bir dakika olsun nefsimizle ve şeytanla baş başa bırakma. Zulmü reva gören zulüm karşısında susan olmaktan bizleri muhafaza eyle. Bizleri yolundan, rızandan ve davandan ayırma. Her lahzada seni soluklayan, seni duyan ve baktığımız her yerde eserlerini gören gerçek takva sahiplerinden olmayı bizlere nasip eyle.

Kuran ve Mevlit Duası 

Kuran ve mevlit duası, şu şekildedir;

Ezelden ebede her türlü hamd ve övgü, şükür ve minnet, Âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur. Sonsuz salat ve selâm, kâinatın medar-ı iftiharı olan bütün nebilerin efendisi Hz. Muhammed’e ve onun Al ve Ashabının üzerine olsun.

İlâhî, Senin rızanı umarak burada toplandık, huzuruna geldik, boynumuzu büktük, elimizi açtık, Senin rahmet ve mağfiretini diliyoruz. Sana açılan elleri, yönelen kalplerimizi boş çevirme.

Ey yüce Rabbimiz, dünyanın sıkıntılarıyla, günahlarıyla bunalan ruhlarımızı, kararan kalplerimizi Kur’ân’ın nuruyla aydınlığa kavuştur, doğruluğa eriştir, mutluluğa ulaştır. Kur’ân’ın hükmüyle yaşamayı, emriyle hareket etmeyi bizlere nasip eyle Allah’ım.

Allah’ım, bizler nefislerimize zulmettik, zaman zaman bilerek ve bilmeyerek Sana karşı yanlışlar yaptık, bunca yanlışlarımıza ve hatalarımıza karşı bizi bağışlamaz ve affetmezsen halimiz ne olur? Sana yalvarıyor, diyoruz ki, el eman, ya Hannan, ya Mennan günahlarımızdan dolayı bizi cezalandırma bizi affet, bizi bağışla, bizi huzuruna al, bize merhamet ve Gufran ism-i şerifinle tecelli eyle Allah’ım.

Allah’ım, gerçi günahlarımız çoktur, fakat Senin rahmetin her şeyi aşkındır. Bir kulun bütün isyanlarına rağmen bir gün nedamet ve pişmanlık göz yaşlarıyla Sana döndü mü onu affetmemekten utandığını söyleyecek kadar Kerîmsin, Rahîmsin, Allah’ım bizleri rahmetinle, mağfiretinle bağışla ve affet.

Allah’ım, bazı yüzlerin ağardığı, bazı yüzlerin karardığı o mahşer gününde sen bizleri yüzleri ak, gönülleri pak olarak Efendimiz Muhammed Mustafa’nın livahul hamd sancağının altında toplanmayı hepimize nasip eyle Allah’ım.

Allah’ım, mülkün sahibi Sensin, dilediğine mülkü verirsin dilediğinden alırsın. Hayır da elinde, şer de elinde. Bizleri hidayete erdirdikten sonra dalâlete saptırma, ayaklarımızı doğru yoldan, sırat-ı müstakimden ayırma, Cennet ve cemalinle bizleri müşerref eyle.

Ey yüce Rabbimiz, vatanımıza göz diken hainlere Sen fırsat verme. Vatanımızı ilelebed payidar eyle. Çoluk çocuğumuzu, evlâd-ı iyalimizi, yakın dost ve kardeşlerimizi her türlü afetlerden muhafaza edip onlara dünyada iyilik ver ahirette de iyilik ver.

Allah’ım, Sen affedicisin, affı seversin, affeyle bizi. (üç defa.) Ey ihsanları ve feyizleri bol olan Allah’ım, bizi korktuklarımızdan emin, umduklarımıza nail eyle.

Habib-i edibin olan Resul-i Ekrem Muhammed Mustafa’nın (asm) hürmetine ümmet-i Muhammed’in birlik ve beraberliğini temin eyle. Müslümanlar arasındaki nifak, kin ve nefret tohumlarını gider, Müslümanları birbirine dost ve kardeş eyle.

Allah’ım, okunan hatm-i şerifi (mevlid-i şerifi) Sen kabul eyle. Hâsıl olan sevabı evvela hace-i kâinat, eşref-i mahlûkat, Allah’ın sevgili kulu Hazreti Muhammed’in (asm) mübarek ruh-i tayyibelerine hediye eyledik, Sen vasıl eyle. Hz. Âdem’den başlayıp ahirzaman peygamberi Hz. Muhammed Mustafa’ya (asm) kadar her ne kadar peygamber gelip geçtiyse hepsinin ruhlarına bağışladık, Sen hissedar eyle. Bütün evliyanın, asfiyanın, meşayihin, eimme-i müctehidin mübarek ruhlarına hediye eyliyoruz, Sen haberdar eyle. İsimleri unutulmuş, nesilleri kesilmiş, arkalarında bir Fatiha okuyacak kimseleri kalmamış olan bütün Müslümanların da ruhlarına hediye ediyoruz, Sen kabul eyle. Özellikle niyetine okunan kişi ve kişilerin de ruhlarına hediye eyleyip, Sen onları da her iki cihanda mutluluğa erdir. Kabirlerini pürnur eyle, Cennet bahçelerinden bir bahçe eyleyip, Cehennem çukurlarından bir çukur olmaktan muhafaza eyle.

Allah’ım, cephelerde Allah Allah diyerek çarpışıp şehit ve gazi olan, bilumum şühedanın ruhlarını okunan Kur’ân yüzü suyu hürmetine Sen ruhlarını şad eyle. O muazzez insanların şefaatine bizleri nail eyle. Uzaktan yakından gelerek bu Kur’ân ziyafetimize iştirak eden kardeşlerimizin de ahirete irtihal eden geçmişlerinin ruhlarını Cehennem azabından Sen koru. Âmin âmin diyen dillerimizi Cehennem ateşinden muhafaza eyle, bizleri doğru yoldan ayırma. Âmin âmin, bi hürmeti Tâhâ ve Yâsin, velhamdülillahi Rabbil âlemin.

El Fatiha.

Mevlit Ara Duası

Mevlit ara duası, şöyledir;

الَّلهُمَّ يَا رَبِّ بِجاَهِ نَبِيِّكَ الْمُصْطَفَى وَرَسُولِكَ الْمُجْتَبىَ طَهِّرْ قُلُوبَنَا مِنْ كُلِّ وَصْفٍ يُباَعِدُناَ عَنْ مُشَاهَدَتِكَ وَمَحَبَّتِكَ وَاَمِتْناَ عَلَى السُّنَّةِ وَالْجَمَاعَةِ وَالشَّوْقِ اِلَى لِقاَءِكَ يَا ذَا الْجَلاَلِ وَاْلاِكْرَامِ بِرَحْمَتِكَ يَا اَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ وَسَلاَمٌ عَلَى الْمُرْسَلِينَ وَ الْحَمْدُ للهِ رَبِّ الْعاَلَمِينَ

Mevlit Ara Duası Anlamı

Mevlit ara duası anlamı, ise şu şekildedir;

Allah’ım Peygamberimiz (S.A.V) hürmeten ayağa kalktık, Bizleri dünyada Onun izinden, ahirette de nurlu yüzünden ayırma YA RABBİ!!

Bizlere cenneti ve cennete götürecek hayırlı işler yapmayı nasip eyle, cehennemden ve cehenneme götürecek kötü işlerden de muhafaza eyle Ya Rabbi!

Dualarımızın kabulü ve günahlarımızın affı için, Allah rızası için EL-FATİHA

Mevlit Duası Dinle Necmettin Nursaçan Hoca

Mevlit Duası Pdf indir

A4 kağıdı boyutunda tam sayfa Mevlüt duasını indirmek için Mevlit Duası Pdf indir tıklayınız…

https://huzurkapisi.com/wp-content/uploads/2022/02/Kuran-ve-Mevlit-Duasi.pdf

Mevlid Ne Kadar Sürer?

Mevlid toplam 45 dakika  sürmektedir. Mevlid duası öncesi okunan sureler 20-25 dakika, mevlidin içeriğine göre okunacak ilahiler 15 dk. ile 20 dk. arası sürer. Sureler ve ilahilerin bitiminde  okunan mevlid duası ise 7-10 dk. süre almaktadır.  Bu süreler ortalama bir mevlid merasiminde geçerlidir. Kalabalık bir mevlidhan ve hoca grubunun katıldığı mevlid programları 1 saat ve üzeri sürebilmektedir.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

4 Yorumlar
 1. Asena ÇELİK Yorumunda diyor ki;

  Abi çok doğru söylüyorsun. Rabbim bize rızasını kazanma şuuruyla yaşamayı nasip etsin.. 🤲🌹 🌹 🌹

 2. Emine Dilara Yorumunda diyor ki;

  ÇOK SEVDİĞİM ARKADAŞIMIN YUVASININ HUZURU İÇİN EŞİNİN ONU ÇOK SEVMESİ İÇİN LÜTFEN AMİN DEYİN

 3. Fatma ALGÖK Yorumunda diyor ki;

  ALLAH ım kalplerimizi mutmain et bize hidayrt et bize acı bizi kulluguna kabul et bize rahmetinle muamele et. sana sıgınıyor senden yardım bekliyoruz. kalplerimizden geçeni gerçek niyetlerimizin ne oldugunu bizden daha iyi biliyorsun. ALLAH ım bizi rahmetinle yarlıga AMİN

 4. Berfin SALIM Yorumunda diyor ki;

   ya fettah.sen bagli isleri cözup kapilari acansin.benim de sesimi duy.hayirli bir sekilde sevdigime kavustur.hickimseyi sevdiginden ayirma.arkadaslar lutfen bana dua edin.bende okuyayim.dualarinizi esirgemeyin. ,

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com