Kurban Keserken Yapılan Dua Hakkında Bilgi

Kurban keserken yapılan dua hem kurban için hem adak için okunması gereken bir duadır. Kurban kesmek dinimizde önemli bir yere sahiptir. Toplum içinde kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışmaya büyük katkı sağlar. Kurban kesilirken ilk olarak yapılması gereken kurbanı kıbleye çevirmektir. Sonrasında ise kurbana eziyet etmeden sol yanına yatırılıp 3 kere “Bismillahi Allahü ekber” denilir ve dua okunur. Hanifilere göre kurban kesilirken besmele kasıtlı bir şekilde terk edilirse, kesilen kurbanın eti yenmez. Şafilerde ise çekilen besmele kasten terk edilse bile kurban eti yenir.

KURBAN KERERKEN YAPILAN DUANIN TÜRKÇE OKUNUŞU

Kurban keserken yapılan duanın okunuşu şu şekildedir;

“İnni veccehtü vechiye lillezi fetaras sema vati vel erda hanifev ve ma ene minel müşrimin” (En’am suresi, 6/79)

“Kul inne salati ve nüsüki vemahyaye vemematı lillahi rabbilalemin. (En’am suresi,162)

La-şerike leh ve bi-zalike ümirtü ve-ene ev’velül müslimin. (En’am suresi, 163) “

KURBAN KESERKEN YAPILAN DUANIN ARAPÇA YAZILIŞI

Kurban keserken yapılan duanın Arapça yazılışı şu şekildedir;

اِنّي وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذي فَطَرَ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَ حَنيفًا وَمَٓا اَنَا مِنَ الْمُشْرِكينَ

قُلْ اِن صَلَاتي وَنُسُكي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتي لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَمينَ لَا شَريكَ لَهُ وَبِذٰلِكَ اُمِرْتُ وَاَنَا اَوَّلُ الْمُسْلِمينَ

KURBAN KESERKEN YAPILAN DUANIN TÜRKÇE ANLAMI

Kurban keserken yapılan duanın Türkçe anlamı şu şekildedir;

“Ben yüzümü tamamen gökler ile yeri yoktan var edene çevirdim. Ben Allah’a ortak koşanlardan değilim.” (En’am suresi, 6/79)

“De ki: Şüphesiz benim namazım, ibadetim (kurbanım), hayatım ve ölümüm hepsi alemlerin Rabbi olan Allah içindir. Onun ortağı yoktur. Bana sadece bu emredildi ve ben Müslümanların ilkiyim.” (En’am suresi, 6/162-163)

KURBAN KESERKEN YAPILAN DUA DİNLE

Sonuç: Kurban Keserken Yapılan Dua Hakkında Bilgi

Kurban Keserken Yapılan Dua Hakkında Bilgi hakkında çok şey öğrendiğiniz ve belki de önceden bilmediğiniz birçok bilgiyi keşfettiğiniz umuyoruz. Yeni bilgiler edinmek, islam dinini öğrenirken iyileşme sürecinde önemli bir adımdır ve bilgi, güce dönüşebilir. Bu nedenle, bu makaleyle ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaşarak bizimle etkileşime geçmekten çekinmeyin. Her türlü geri bildiriminiz bizim için değerlidir ve gelecekteki çalışmalarımızı iyileştirmemize yardımcı olur. Sizlerle daha fazla ilginç bilgi paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!Daha ayrıntılı bir araştırma için Huzur Kapısı sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret edebilir bildirimleri açabilirsiniz. Sonuçta Kurban Keserken Yapılan Dua Hakkında Bilgi konusunda diğer ziyaretçilerimizin yorumları için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Makalemizle ilgili destek ve eleştirileriniz için değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

 Sponsor Reklam

Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

1 yorum
  1. Enes CERRAH Yorumunda diyor ki;

     es selamu aleyküm Şeytanın ölüm anında bizi aldatmasını engelle yarabbim. Riyakarlıktan alıkoy yarabbim. Takva nasip et yarabbim. Yarabbim siz kalbleri evirip çevirensiniz. Kalblerimizi dininiz üzerine sabit kılınız ey Allah ım C.C. Yarabbim, bedenlerimize, kulaklarımıza, gözlerimize, kuvvetimize afiyet ver ve onlardan istifade etmek nimetini nsaip et. Amin. ,

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com