İslamda Cinsellik

İslamda cinsellik yazılarıma devam ediyorum. Bu tür konuları İslam’a yakıştıramayan ve edep çerçevesinde anlatıldığında dahi sanki ayıpmış gibi davrananlar mevcut günümüzde. Ancak unutulmamalıdır ki; İslam cami duvarları arasında yapılan ibadetlerle sınırlı değil, bir yaşam biçimidir. İslam’ın ölçüleri ile insan, gerçek insanlığını yaşar. Gerçek Müslümanlar İslam’ı her yerde yaşamaya çalışan, İslam’da belirtilen ölçülere uymakta yarışan kimselerdir.

İslamda Cinsellik Nasıl Olmalı?

İslamda cinsellik nasıl olmalı konusunda anlatılmak istenen mevzu; evlilik hayatında uzun süreli mutluluk ve huzur için yapılması gerekenlerdir. Her alanda olduğu gibi İslam’ın cinsellikte de koyduğu ölçüleri detaylıca açıklamaktır. Bu detaylar kadının erkeğe, erkeğin de kadına hakkını ödemesi ve eşini mutlu etmesi bakımından bir müslümanın evlilik öncesi öğrenmesi gereken önemli detaylardır.

Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri’nin Marifetname isimli eserinden, erkeğin ehli ile sevişmesi ve cimânın (cinsel ilişkide bulunmasının) edeblerini bildiren kısım. Erkeğin ehli (kadını, eşi) ile sevişmesi ve cimânın (cinsel ilişkide bulunmasının) edebleri: Ey Aziz, Edeb ehli şöyle demişlerdir:

İslamda Cinsellik (Cima’nın) edep ve şartları 19 adettir;

1- Erkeğin iç gömleğinden başka bütün elbiselerini çıkarması.

2- Ehlinin(hanımının) de aynı şekilde soyunması.

3- Silinmek için iki bez almak.

4- Cima’dan önce oynaşmak ve öpüşmek. Çünkü böyle yapmak, hem bedende hafiflik, hem gönülde hafiflik, hem de canda rahatlıktır.

5- Cima’dan önce e’üzü besmele çekmektir.

6- Cima esnasında konuşulmaması. Zira bu esnada konuşmak çocuğun sağır ve dilsiz olmasına sebep olabilir.

7- İnzalden sonra ehlinin karnı üstünde, onun da işi bitinceye kadar kalmaktır. Böylece bir dahaki cimaya kadar hanım tembel ve gevşek olmaz. Nitekim denildi ki: Kişi ehli ile birleşmek isteyince, horoz gibi olmasın. Ehlinde bulduğu lezzeti, ehli de kendisinden bulmadıkça üstünden kalkmasın.

8- Çocuk veya hayvanın yanında cima etmemektir.

9- Hanıma arkadan yanaşmamaktır (Ters ilişkiden yani livatadan kaçınmaktır)

10- Çok cima ile övünmemektir.

11- Hanımının güzelliğini ve yaptığı hoşlukları kimseye söylememektir. Zira bunlar fitne doğurur.

12- Cimanın terk edilmemesine ve sık sık yapılmamasına da dikkat etmektir.

13- Cima’dan sonra üç damla da olsa bevl etmektir. Böylece meninin kalıntısı mesanede kalmaz ve hastalık meydana gelmez.

14- Cima’dan sonra sağ yanı üzerine, bedenin rahatlığı için hafif uyumaktır.

15- Bir daha cima yapmak isterse, tenasül uzvunu yıkamadan yapmamaktır.

16- Cimanın en sıhhi şekli, hanımını sırt üstü yatırıp, bacaklarının arasından (önden) yanaşmaktır. Zira cima’nın yirmi şeklinden en rahatı budur. Nitekim en kötüsü, hanımın erkek üzerine çıkmasıdır. Ve fercindeki meninin erkeğin zekerinin üzerine akmasıdır.

17- Hanımı hayızdan (adetten) temizleninceye kadar cima yapmamak. Ama onunla yatıp, yemek yesin ve içsin.

18 – Anası, kardeşi, halası, teyzesi, kızı, yeğeni ve gelini ile (mahremleriyle) cima’yı düşünmemek, hayalinden geçirmemek. Çünkü; böyle bir şeyi düşünmenin dahi günahı çok büyüktür.

19- Yabancı kadından sakınıp, onunla yalnız kalmamak tır. Zira yabancı kadınla halvet haramdır. Ona bakmak ve onunla konuşmak töhmettir, ayıptır, haramdır.

 

 


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com