Ana Sayfa Dualar

Elbise Giyerken Yapılan Dua

Elbise giyerken yapılan dua, hakkında Peygamber Efendimiz, Cenâb-ı Hakk’ın ihsan ettiği her nimete karşı hamdini ve şükrünü daima yerine getirirlerdi. Bizlere de bunu tavsiye buyurmuşlar ve nerede nasıl dua edeceğimizi  öğretmişlerdir. Üzerimize giydiğimiz elbise, gömlek, hırka, başımıza örttüğümüz sarık, ayağımıza giydiğimiz çorap, ayakkabı ve ihtiyaç duyduğumuz her çeşit giyim eşyası, insanoğluna verilen nimetlerin en önemlilerindendir. Çünkü onlar olmadan tesettürümüzü sağlayamayız, soğuktan ve sıcaktan korunamayız, ruhu ve bedeni hastalıklardan da kurtulamayız.  Her nimete olduğu gibi özellikle böyle bir nimeti lütfeden Rabbimize karşı hamd ve şükür vazifemizi yerine getirmemiz üzerimize bir vecîbedir.

Elbise Giyerken Okunacak Dua ve Anlamı

Elbise giyerken okunacak dua ve anlamı şu şekildedir;

عن أبي سعيد الخُدْري رضيَ اللَّه عنه قال : كانَ رسُولُ اللَّهِ صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم إذا اسْتَجَدَّ ثَوْباً سمَّاهُ باسْمِهِ     عِمامَةً ، أَوْ قَمِيصاً ، أَوْ رِدَاءً يقُولُ : « اللَّهُمَّ لكَ الحَمْدُ أَنْتَ كَسَوْتَنِيهِ ، أَسْأَلُكَ خَيْرَهُ وَخَيْرَ ما صُنِع لَهُ ، وأَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّهِ وشَرِّ ما صُنِعَ لَهُ » .
رواهُ أبو داود ، والترمذي وقال : حديث حسن .

Allahım! Hamd sana mahsustur. Onu bana sen giydirdin. Senden onu hayırlı kılmanı ve  yapılışına uygun kullanmanın hayrını nasip etmeni dilerim. Şerrinden ve yaratılışın gayesi dışında kullanılmasının şerrinden de sana sığınırım.

Elbise Giyerken Okunacak Dua Okunuşu

Elbise giyerken okunacak dua okunuşu, ise şu şekildedir;

“Allahümme leke’l-hamdü ente kesevtenîhi, es’elüke hayrahü ve hayra mâ sunia lehü, ve eûzü bike min þerrihi ve þerri mâ sunia lehü

Peygamberimizin Yeni Bir Elbise Giydiğinde Okuduğu Dua

Peygamberimizin yeni bir elbise giydiğinde okuduğu dua, ise şu şekildedir;

Allahümme inni eselüke min hayrihi ve hayri mahüve lehu ve euzu bike min şerrihi ve şerri mahüve lehu

Allah’ım, senden bunun hayrını ve ne için yapılmışsa onun da hayrını isterim. Onun şerrinden ve ne için yapılmışsa onun da şerrinden sana sığınırım, derdi.”

Elbise Giyerken Dua Etmenin Fazileti

Elbise giyerken dua etmenin fazileti, Allah’a şükretmektir. Onun verdiği bedeni korumak, ona sahip çıkmak ve onu dine uygun korumak en büyük görevlerdendir. Kim kendine iyi bakar, Müslümanlığa uygun giyinir ve şükrederse ona her zaman daha fazlası vardır.

Elbise Giyerken Yapılan Dua Dinle

Elbise giyerken yapılan dua dinle, bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz;

https://youtu.be/U3fDUbJ7Qec

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz