Ana Sayfa Dualar

Elbise Çıkarırken Okunacak Dua

​​​​​​​Elbise Çıkarırken Okunacak Dua Hakkında Bilgi

Bir işe başlarken mutlaka Allah’ın adıyla başlarız. Bize bu sonsuz nimetleri veren, bizi insan olarak var eden Allah’ımıza her an şükür ve hamd ederiz. Bize giyecek elbiseyi alma imkanı nasip ettiği, giyerken ve çıkarırken bize kolaylık sağlayan uzuvları verdiği için şükür ederiz. Sadece elbise giyip çıkarırken değil her işimize başlarken yüce Allah’ın adı ile başlarız.

Peygamberiz de elbise çıkarırken mutlaka dua ederdi.

Ebû Saîd (r.a.)’in bir rivayetine göre Peygamberimiz elbisesini çıkarırken şu duayı etmiştir:  “Allah’ım sana hamdolsun, bunu bana sen giydirdin senden bu elbisenin hayrını ve hayırda kullanılmasını istiyorum şerrinden ve şerde kullanılmasından da sana sığınırım.” (Ebû Dâvûd, Libas: 1) Sunen-i Tirmizi )

Elbise Çıkarırken Okunacak Duaların Türkçe Anlamı

“Allah’ın adıyla (çıkarırım).”(Tirmizî, 2/505 ve başkası.Bkz. İrvâu’l-Ğalîl, hadis: 49, Sahihü’l-Câmi’, 3/203) Elbise

Bana bu (elbiseyi) giydiren ve tarafımdan hiçbir güç ve kuvvet harcamaksızın beni onunla rızıklandıran Allah’a hamd olsun.” (Nesâi dışındaki sünen sahipleri rivâyet etmiştir.Bkz.İrvâu’l-Ğalîl,7/47)

Bana bu (elbiseyi) giydiren ve tarafımdan hiçbir güç ve kuvvet harcamaksızın beni onunla rızıklandıran Allah’a hamd olsun.

Allahım! Hamd sanadır.Bunu bana sen giydirdin. Onun ve yapılış gâyesinin hayırlı olmasını senden dilerim. Onun ve yapılış gâyesinin şerrinden de sana sığınırım.

Elbise Çıkarırken Okunacak Duaların Arapça Okunuşu

بِسْمِ اللهِ.

اَلْحَمْدُ ِللهِ الَّذِي كَسَانِي هَذَا (الثَّوْبَ) وَرَزَقَنِيهِ مِنْ غَيْرِ حَوْلٍ مِنِّي وَلاَقُوَّةٍ.

اَللَّهُمَّ لَكَ الْحَمْدُ أَنْتَ كَسَوْتَنِيهِ، أَسْاَلُكَ مِنْ خَيْرِهِ وَخَيْرِ مَا صُنِعَ لَهُ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّهِ وَشَرِّ مَا صُنِعَ لَهُ

Elbise Çıkarırken Okunacak Dua Dinle

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz