Ana Sayfa Sureler

Yasin Suresi

Yasin suresi Kuranı Kerim’in kalbi olarak tabir edilir. Hz Muhammed’in de bu surenin okunmasına yönelik pek çok hadisleri bulunmaktadır. İçeriğinde peygamber efendimizin peygamberliğini doğrulayan, inkara düşen milletlerin uğradıkları gazapları belirten, Allahu tealanın büyüklüğünü ifade eden ayetler bulunmaktadır. Ayrıca ahirete inanmayan insanoğlunun başına gelecekleri gazap ile inanlara müjdelenen mükafatlar da Yasin suresinin içeriğinde yer almaktadır.

Yasin suresinin ismi 

Yasin suresinin ismi Arapça  سورة یس) şeklinde yazılmaktadır. Sure ismini başlangıcında yer alan arapça ya-sin harflerinden almaktadır. Kuranı kerim’in 36. suresi olan ve içeriğinde 83 ayeti bulunan Yasin müslümanlar tarafından en çok okunan sure olarak da bilinmektedir.

Yasin suresinin fazileti 

Yasin suresinin fazileti ile alakalı bir çok hadisi şerif bulunmaktadır. Öncelikle hadislerde bu sureyi çok okuyanın büyük sevap kazanacağı belirtilmiştir. Sabah Yasin suresinin okuyanların işlerinde kolaylıklar olacağı da yine hadislerde belirtilen faziletleri arasındadır. Ayrıca ölenin arkasından yasin okunmasının tavsiye edilmesi de bir başka hadisi şerifte karşımıza çıkar. “Yasîn okuyunuz. Onda on bereket vardır. Aç okursa, doyar. ÇıpIak okursa, giyinir. Bekâr okursa, evIenir. Korkan okursa, emin oIur. Mahzun okursa ferahIar. Misafir okursa, seferde yardım görür. Kayıp buIunur. Hasta okursa şifâ buIur. ÖIü üzerine okunursa azabı hafifIer. Susayan okursa, suya kavuşur.” şeklindeki hadis bu surenin önemini açık bir şekilde göstermektedir.

Yasin suresinin içeriği 

Yasin suresinin içeriği ilk olarak Hz. Muhammed’e gelen vahyin gerçek olduğuna dair Kuranı Kerim üzerine edilen yemin ile başlar. Sonraki ayetlerde ise buna inanmayan, sapkınlığa devam eden, peygamberimizi yalanlayan kureyş kafirlerinin Allah’ın gazabını hak ettikleri ile ilgili bilgiler yer alır. Yasin suresinin son ayetinde ise yaratıcı ile ilgili sözcükler bulunmaktadır. Sure “Herşeyin kaynağı/egemenIiği eIinde oIan o yaratıcının şanı çok yücedir! Sonunda O’na döndürüIeceksiniz” şeklinde sona ermektedir.

Yasin suresi dinle 

Yasin suresi dinle seçeneği ile arapça bilmeyen ve Türkçe okumasının yanında bir başka sesten bu mubarek sureyi dinlemek isteyenler  https://youtu.be/jkx3PEeK4SU linkine tıklayabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz