Vitir Namazı Tüm Ayrıntılarıyla Video Destekli

Vitir Namazı Nedir Ne Zaman Kılınır?

İçerik Tablosu gizle

Ey Müslüman kardeşim şüphesiz ki rabbin sana bir namaz ziyade etmiş işte o namaz vitir namazıdır. Onu yatsı ile sabah namazı arasında mutlaka kıl.

‘Her kim gecenin sonunda kalkamayacağından korkarsa, gecenin evvelinde vitri kılsın! Her kim de gecenin sonunda kalkacağından emin ise, vitri gecenin sonunda kılsın! Şüphesiz ki gecenin sonunda kılınan namaz şahitlidir ve o daha faziletlidir!’ Müslim 755/162, Begavi Şerh 969, Albânî Sahiha 2610

Yüce rabbimiz namazı emretmiştir dolayısıyla namaz dinin direğidir. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem her gece kalkıp vakti geldiğinde vitir namazı kılardı .Çünkü vitir tek demektir yani vitir tek başına namaz kılmak demektir. Madem ki bu namaz tekdir ve yüce Allah bize namaz kılmayı emretti, o zaman ne duruyorsun ey Müslüman bırak boş şeylerle uğraşmayı da bu gece vitir namazını kıl.

Bizler vitirnamazi.com sitesi olarak sizlere bu konuda elimizden geldiğince bilgi vermek ve sorularınıza yanıt vermek için yola çıktık. Biliyoruz ki hepimiz bu noktada biraz eksiğiz o halde hep birlikte eksikliğimizi tamamlayalım ve peygamberimizin de yaptığı gibi gece kalkalım ve vitir namazlarımızı kılalım. Çünkü vitir namazı önemli bir ibadettir bu namazı kıldığınız da ise Cenâb-ı Hakk’ın rızâsını ve muhabbetini kazanmış olursunuz. Vitir namazını, yatsının farzı kılındıktan tan yeri ağarıncaya kadar kılabilirsiniz.

Seher vakti meleklerin ve hakkın rahmetinin üzerimize yağdığı bir zamandır ve vitir namazı seher vaktinde kılmak sevapların en büyüğündendir.

Vitir Namazının Kılınışı

Vitir namazı Üç rek’attır.

Vitir Namazı kılınışı birinci rek’at

”Niyet ettim Allah rızası için bugecenin Vitir namazını kılmaya” diye niyet edilir ve ”Allâhü Ekber” düyerek iftitah tekbiri alınıp eller bağlanır.

Ayakta sırasıyla;
– Sübhâneke okunur.
– Eûzü Besmele çekilir.
– Fâtiha Suresi okunur.
– Fâtiha Suresi okunduktan sonra , Kur’an’dan bir sûre daha okunur.
-Rükû:

“Allâhü Ekber” diyerek rükua varılır ve üç kere “Sübhane Rabbiye’l- azîm” denilir. “Semiallahü limen hamideh” diyerek kalkılır ve ayakta “Rabbena leke’l-hamd” denilir. “Allâhü Ekber” diyerek secdeye varılır ve üç kere “Sübhane Rabbiye ‘I-âlâ” söylenir. “Allâhü Ekber” diyerek secdeden kalkılıp oturulur. Yine “Allâhü Ekber” diyerek ikinci defa secdeye varılır ve üç kere” Sübhane Rabbiye’ I-âlâ” denilir. “Allâhü Ekber” diyerek ayağa (ikinci rek’ata) kalkılır ve eller bağlanır.

Vitir Namazı kılınışı ikinci rek’at

Ayakta sırasıyla;

– Besmele okunur.
– Fâtiha Suresi okunur.
– Fâtiha Suresi okunduktan sonra , Kur’an’dan bir sûre daha okunur.
-Rükû:

“Allâhü Ekber” diyerek rükua varılır ve üç kere “Sübhane Rabbiye’l- azîm” denilir. “Semiallahü limen hamideh” diyerek kalkılır ve ayakta “Rabbena leke’l-hamd” denilir. “Allâhü Ekber” diyerek secdeye varılır ve üç kere “Sübhane Rabbiye’l-âlâ” denilir. “Allâhü Ekber” diyerek secdeden kalkılıp oturulur. “Allâhü Ekber” diyerek ikinci defa secdeye varılır ve üç kere “Sübhane Rabbiye’ I-âlâ” denilir. “Allâhü Ekber” diyerek oturulur ve bu oturuşta sadece “Ettehiyatü” okunur. “Allâhü Ekber” diyerek ayağa (üçüncü rek’ata) kalkılır ve eller bağlanır.

Vitir Namazı kılınışı üçüncü rek’at

Ayakta sırasıyla;

– Besmele okunur.
– Fâtiha Suresi okunur.
– Fâtiha Suresi okunduktan sonra , Kur’andan bir sûre daha okunur.
“Allâhü Ekber” diyerek eller yukarıya kaldırılır ve tekrar bağlanır. Kunut Duaları okunur.

-Rükû: “Allahü Ekber” diyerek rükua varılır ve üç kere” Sübhane Rabbiye’ I-azîm” denilir. “Semiallahü limen hamideh” diyerek kalkılır ve ayakta” Rabbena leke’ l-hamd” denilir, “Allahü Ekber” diyerek secdeye varılır ve üç kere “Sübhane Rabbiye ‘I-âlâ ” söylenir. “Allâhü Ekber” diyerek secdeden kalkılıp oturulur. Yine “Allâhü Ekber” diyerek ikinci defa secdeye varılır ve üç kere “Sübhane Rabbiye’l-âlâ” denilir, “Allâhü Ekber” diyerek oturulur. Otururken sırasıyla: Ettehiyyatü, Allahümme salli, Allahümme Barik, Rabbena atina duaları okunur. Önce başı sağa çevirerek” Esselamü aleyküm ve rahmetullâh” denir. Sonra başı sola çevirerek” Esselamü aleyküm ve rahmetullâh” denir.

 

Vitir Namazı Farz mıdır Vacip midir?

Vitir namazı vaciptir. Yatsının vaktinde ve yatsı namazından sonra kılınır. Üç rek’at olan vitrin her rek’atında fatiha ve süre okunur. Bundan başka üçüncü rek’atta süre okunduktan sonra eller kaldırılarak “Allâhü Ekber” denilip bağlanır ve kunut duası okunur, ondan sonra rüküa varılır.

Cemaatle kılarken imama uyan cemaat da kunut duasını okur. Kunut duasını okuyamayan kimse, Rabbenâ âtinâ fiddünya haseneten ve fi’lâhireti haseneten ve kınâ azâbennâr” veya üç kere “Allahümmeğfirlî” okur, yahut da üç kere “Ya Rabbi” der.

Üçüncü rek’atta kunut duasını unutan ruküda veya rüküdan başını kaldırdıktan sonra hatırlarsa artık kunut duasını okumaz, namazın sonunda sehv secdesi yapar. Eğer yanılarak rüküdan sonra kunutu okursa rükûu iade etmez, Namazın sonunda sehiv secdesi yapar. Vitir sadece Ramazan ayında cemaatle kılınır. Ramazandan başka zamanda cemaatle kılınması mekruhtur.

Cemaatle kılarken imamın peşindeki kimse, kunut duasını bitirmeden imam kunutu tamamlayıp rukua eğilse, eğer imama rukûda yetişeceğine kanaat getirirse kunutu tamamlar, yetişemeyeceğini anlarsa kunut’u bırakıp imamla beraber rüküa varır.

 

 

Vitir Namazı Hakkında Sorular ve Cevapları 1. Vitri önce kılmak ; Yatsının sünnetini kıldıktan sonra, unutup farzı kılmadan vitri kıldım. Sonra yatsının farzını kıldım. Kıldığım vitri iade etmem gerekir miydi?

  Vitri, kasten yatsının farzından önce, kılmak sahih olmaz, ama unutarak kılınınca, vitri iade etmek gerekmez. Unutmak burada özür oluyor. (Mecmua-i Zühdiyye)

 2. Vitir namazında Asr, Kevser ve İhlâs’ı devamlı okumak mekruh olur mu?

  Vacib olan Vitir namazı, sûre okuma yönünden nafile gibidir. Yani nafilelerde olduğu gibi, vitirde de hep, Asr, Kevser ve İhlas sûrelerini okumak mekruh olmaz. Yani nafile namazların aynı rekâtlarında aynı sûreleri okumak mekruh olmaz.

 3. Ramazanda teravihten sonra vitri kılarken, vitir vacib namazına ikinci rekâtta yetişen kimse, kılamadığı son rekâtı kılarken, kunut dualarını tekrar okuması gerekir mi?

  Hayır, tekrar kunut dualarını okumaz.

 4. Ramazanda imamla vitri kılarken, vacib olan kunut dualarının biri yetişmezse, imamla rükua gidilince, vacibi terk edilmiş olur mu? Yani kunut okumak imamla kılarken de vacib midir?

  Kunut duası, imama uyan için, vacib değil sünnettir. (Redd-ül-muhtar)

 5. Vitir Şafii’de sünnet, Hanefi’de nasıl vacib oluyor?

  İctihadla çıkarılan hükümler farklı olabilir. Farklı olması da rahmettir. İctihad, ictihadı nakzetmez. Bir mezhepte helal olan bir şey, diğer mezhepte haram olabilir. Ahirette, herkes, tâbi olduğu mezhebe göre muamele görecektir. Mesela koç yumurtası yiyen Şafiilere bir şey sorulmadığı halde, Hanefiler sorguya çekilecek, yasak edilen şeyi niçin yedikleri sorulacaktır.
  Bu dünya işlerinde bile böyledir. Silah taşımak bazı ülkelerde serbest, bazılarında yasaktır. Herkes kendi kanununa göre sorguya çekilir.
  Vitir namazı hakkında çeşitli hadis-i şerifler vardır. İkisi şöyle:
  (Vitir haktır. Vitri kılmayan bizden değildir.) [Ebu Davud]
  (Vitir namazı bana farz, size nafiledir.) [Deylemi]
  Şafii, Maliki ve Hanbeli âlimleri de, vitrin sünnet olduğu hükmünü çıkarmışlardır. Sünnet nafile demektir.
  Hadis kitaplarından hüküm çıkarmak, ancak müctehid âlimlerin işidir. Son hadis-i şerifi okuyan bir Hanefi, vitrin nafile olduğunu zanneder. Onun için sık sık izah ettiğimiz gibi, hadis-i şeriflerden hüküm çıkarmaktan sakınmak gerekir.
  Hanefi âlimleri, buna ve başka delillere dayanarak vitrin vacib olduğunu bildirmişlerdir.

  İmam-ı Rabbani
  hazretleri buyurdu ki:
  (Hadis-i şeriflerle amel etmek, bize caiz olmaz. Mezhebimizin hükmüne aykırı gibi görülen hadis-i şerifler, âlimlerin sözlerini reddetmek için delil ve senet olamaz. Bir Hanefinin, imam arkasında Fatiha okuması mezhepten çıkmaktır, ilhaddır.) [Müjdeci m. 312, Mebde ve Mead 31]
  M. Hadimi hazretleri buyuruyor ki:
  (Dindeki dört delil, müctehidler içindir. Bizim için delil, mezhebimizin bildirdiği hükümdür. Çünkü bizler, âyet ve hadisten hüküm çıkaramayız. Mezhebin bir hükmü, âyete, hadise uymuyor gibi görünse de yanlış değildir. Çünkü âyet ve hadis ictihad isteyebilir, başka bir âyet veya hadisle değişmiş olabilir veya bilmediğimiz bir tevili vardır.) [Berika s. 94]

 6. Vitri gece yarısından sonra kılmak istediğimizde, uyanamayıp kazaya kalırsa, sabah yatsıyı da kaza etmek lazım mı?

  Vitir müstakil namazdır. Gece yarısından sonra kılmak iyidir. Vitir kılınmazsa yatsıyı kaza etmek gerekmez. Vitri kaza etmek gerekir. Gece yarısı kalkamayanların vitri de yatsıyla beraber kılıp yatmaları gerekir.

 7. Vitir namazının kazası kılınır mı?

  Evet kaza edilir, çünkü vacibdir.

 8. Vitir namazında 4. rekata kalkarsak 5’e mi tamamlamamız gerekir?

  Secdeden önce hatırlarsak, oturur secde-i sehv yaparız. Dördüncü rekatın secdelerini de yapınca hatırlarsak, o zaman bir rekat daha kılıp beşe tamamlarız. Ancak üçüncü rekatta oturmuş olmamız şarttır. Oturulmamışsa, dört rekat bitince selam veririz. Hepsi nafile olur, vitri yeniden kılarız

 9. Vitri kılarken, üçüncü rekatta zammı sureden sonra Kunut duaları için ayakta tekbir getirirken, elleri kulaklara değdirip öyle mi tekbire başlayıp bağlarken bitirmeli?

  İftitah tekbiri gibi yapmalı. Yani Al.. derken kulaklara değmeli, ekber denince bağlanmış olmalı. Başka türlü de yapılsa caiz olur.

 10. Vitri kılarken, Kevser, Felak ve Nas surelerini okumak uygun mu? (Kevser 3 âyet, Nas 6 âyet olduğu için soruyorum.)

  Kevser’den sonra Nas okunsa mekruh olur. Kevser’den sonra Felak okunduğu için uygundur. Nas Felak’tan sonra okunuyor, üç âyet değil, bir âyet fazla olduğu için mahzuru olmaz.

 11. Farz namazlarda kıyam farzdır. Vitirde de kıyam [ayakta durmak] farz mıdır?

  Evet farzdır. (Sirac-ül-vehhac)

 12. Vitirde Kunuttan önce tekbir alırken, eller aşağı salmadan mı kaldırılır?

  Evet.

 13. Vitir kazası olan da, sünnet kılamaz mı?

  Hayır.

 14. Vitir namazının niyetini yaparken, yatsı namazının vitir namazı mı, vaktin vacibi mi demek lazım?

  Vitir müstakil bir namazdır, gece namazıdır. Sadece vitir veya vitir vacib diye niyet edilir.

 15. Kunut duası vacib mi, sünnet mi?

  İmam-ı a’zam hazretlerine göre, vitir de, Kunut okumak da vacibdir. (Redd-ül-muhtar)

 16. Kunut duasını bilmeyen ne okur?

  Kunut duasını bilmeyen kimse öğrenene kadar, üç kere istiğfar okur. Mesela, (Allahümmağfirli) der. Yahut bir kere (Rabbenâ âtinâ…) âyetini sonuna kadar okur.

 17. Kunut okumayı unutan, rükuya eğilirken geri dönebilir mi?

  Tamamen eğilmeyince geriye dönülür.

 18. Rükûda kunut dualarını okumadığını anlayan kimse, ne yapar? Dönüp kunutları okuması gerekir mi?

  Rükûda kunut dualarını okumadığını hatırlayan kimse, artık geri dönmez, namazın sonunda secde-i sehv yapar; ama zamm-ı sureyi okumadığını hatırlarsa geri döner. Zamm-ı sureyi okur ve rükû yapar. Önceki yaptığı rükû geçersiz sayılır. Rükû etmeyip secdeye giderse, namazı bozulur; çünkü kıraatten sonra rükûa gitmek farzdır.
  Vitir, Ramazan ayında imamla kılınırken, imam, unuttuğu kunutları okumak için geri dönüp kunutları okurken, başka birisi imama uysa, bu rekâta yetişmiş sayılmaz; çünkü rükûu kaçırmıştır.

 19. Yatsıyı kıldıktan sonra vitri başka elbise ile kılan, yatsıyı kıldığı elbisenin necis olduğunu görse, vitri de iade eder mi?

  Evet. Çünkü vitrin vakti, yatsı namazından sonra başlar, sabaha kadar devam eder.
  Ancak, ben o namazı yani necasetli elbise ile kıldığım yatsı namazını Maliki mezhebine göre kıldım diye niyet ederse, iki namazı da iade etmesi gerekmez. Çünkü Malikide necis elbise namaza mani değildir.

 20. Vitri kılarken, son rekâtta zamm-ı sureyi okumayı unutup, kunut tekbiri alan kimse, kunut dualarını okurken hatırlarsa, ne yapması gerekir?

  Unutulan zamm-ı sureyi okur, sonra tekrar kunut tekbiri alıp kunut dualarını okur. Vacib olan zammı sureyi geciktirdiği için secde-i sehv de gerekir.

 21. Ramazan ayında, bir kimse, imamla beraber vitir kılarken, henüz kunutu bitirmeden, imam rükûa varmış olsa, o kimse ne yapar?

  Kunut okumayı bırakıp imama tabi olur. Onunla rükûa eğilir. (F. Hindiyye)

 22. Ramazanda, vitrin üçüncü rekâtının rükûunda imama yetişen kimse, namazının kalan kısmını kendi kılarken kunut okur mu?

  Üçüncü rekâtı imamla kılmış sayıldığı için, artık kunut okumaz. (Hindiyye)

 23. Kunut dualarının ikisini de mi okumak vacibdir?

  Birini okumak vacib, diğerini de okumak sünnettir.


Sual:


İmamla vitir kılarken
Sual:

CEVAP


Kunut duaları
Sual: CEVAP


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

3 Yorumlar
 1. Fatih AYDOĞAN Yorumunda diyor ki;

  Huzurkapisi abi ne güzel insansın ciddiyet var tebessüm var hepsi kararında

 2. Ezgisu ÖNKÜ Yorumunda diyor ki;

  Beni Peygamberimiz (sav) ile aydınlattınız hocam. İnşallah kademe kademe hayatıma geçireceğim.

 3. Ezgi TAĞAL Yorumunda diyor ki;

  ” RABBİM BENİ BANA EMANET ETME AZANLARDAN OLMAKTAN KORKARIM.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com