İhram Fiyatları 2023

İhram fiyatları, Umre ve Hac ibadetini gerçekleştirmek isteyen pek çok Müslüman’ın merak ettiği bir konudur. Nitekim, pek çok faktöre bağlı değişen 2023 yılı ihram fiyatları her bütçeye hitap edecek standarttadır. Bu noktada ihramın kumaş tipi, boyutu ve özellikleri bu faktörler arasında yer alır.

İhram Çeşidiİhram Satış Fiyatı
Bambu İhram Fiyatı444  TL’dir.
Pamuk İhram Fiyatı 475  TL’dir.
Yün İhram Fiyatı 325  TL’dir.
Çocuk Bambu İhram Fiyatı 491 TL’dir.
Çocuk Pamuk İhram Fiyatı 298  TL’dir.
Çocuk Yün İhram Fiyatı 215  TL’dir.

İhram Fiyatları Neye Bağlı Değişir?

İhram fiyatları, öncelikli olarak erkek çocuklar için alınan ihram kıyafeti ile yetişkin birine alınan ihram kıyafeti fiyatı aynı olmaz. Çocukların ihram kıyafetleri büyüklerin ihram kıyafetlerinden boyut olarak farklı olacağından fiyat olarak da daha düşüktür.

İhram kıyafetleri özellikleri bakımından da farklılık gösterir. Teri emen ve tamamen iç göstermeyen kalın kumaş ile üretilen kaliteli ihram kıyafetlerinin fiyatları düşük kalite olanlara göre elbette ki, daha yüksek olacaktır. Ancak genellikle ihram kıyafetlerinin aynı özellikleri taşıdığının altını çizmek gerek. Bunun sebebi de ihram kıyafetlerinin tekdüzeliği ve sadeliği, tüm inananlar arasındaki görünür farklılıkları en aza indirmesidir.

İhram fiyatları arasındaki farkı belirleyen bir diğer husus ise kumaş tipidir. İhram elbiselerinin kumaşları pamuk, yün ve bambu olarak farklı türlerde belirlenir. Hac veya umre vazifesinin yerine getireceğiniz hava şartları ve isteğinize göre bu kumaş tiplerinden birini seçebilirsiniz.

İhram fiyatları arasındaki farkları belirleyen en önemli etken ürünün kumaşı ve kalitesidir. Ayrıca kim için alacağınıza göre de maliyet değişiklik gösterir. Çocuklar için genellikle 75×140 cm ölçülerinde ihram elbiseleri üretilir. Bu ihram elbiselerinin fiyatları ise farklılık gösterse de 200 liradan başlar ve artar.

Genç ve ileri yaş erkek hacılar için üretilen ihram elbiselerinin ölçüleri genellikle 110×220 cm ölçülerindedir. İki parçadan oluşan erkek ihram elbiseleri ise ortalama 390 liradan başlar. İhram elbiseleri standart özelliklerine ek olarak kumaş özelliklerini de bünyesinde barındırır. Bambu, yün ve pamuk kumaş tipinden üretilen her ihram elbisesinin özelliği farklıdır. Bu sebeple ihram fiyatları da değişiklik gösterir.

Bambu İhram Fiyatları

Bambu ihram fiyatları diğerlerine göre daha yüksek olabilir. Bunun asıl sebebi bambu kumaşların daha fazla hava alan, terletmeyen ve çevre dostu bir kumaş olmasıdır. Bambu kumaş, genellikle “bambu rayon” olarak adlandırılan bir suni ipek türüdür.

Bambu ihram elbiseleri, sıcaklığı oldukça yüksek derecelere dayanan Mekke ve Medine için uygun bir üründür. Sizi serin tutar ve hava alan yapısıyla terlemenizi engeller. Bambu ihram fiyatları, büyükler için 300 liradan başlayarak artar. Çocuklar için üretilen bambu ihram fiyatları ise 170 ve 250 lira fiyat bandındadır.

Bambu ihram fiyatları
Bambu ihram fiyatları

Pamuk İhram Fiyatları

Pamuk ihram fiyatları, ortalama olarak benzerdir. Çünkü sıklıkla tercih edilen bir ihram türüdür. Pamuk ihramlar orta kalınlıktadır ve iç göstermezler. Pamuk ihramlar da bambu kumaş gibi terletmez ancak hava alma oranı bambulardan daha düşüktür. Bunlara ek olarak, daha hızlı kururlar ve yumuşak bir yapıları vardır.

Bu özellikleri göz önünde bulundurarak almak istediğiniz pamuk ihram fiyatları karşınıza minimum 350 lira olarak çıkacaktır. Bu tutar 700 lira civarına kadar da çıkabilir. Çocuklar için özel olarak üretilen pamuk ihram fiyatları da ortalama 250 liradır.

Yün İhram Fiyatları

Yün ihram fiyatları ortalama olarak 250- 450 bandında değişiklik gösterir. Bu fiyat büyük kişiler için üretilen yün ihram elbiseleri için geçerlidir. Çocuklar için olan yün ihram fiyatları ise 150 liradan başlayarak özelliklerine göre değişiklik gösterir. Yün kumaştan üretilen ihram elbiseler, daha sıcak tutar çünkü daha kalındır. Bu durum da yün ihram elbiselerin daha çok soğuk mevsimlerde kullanılmasını sağlar.

İhram Nedir?

İhram kelime anlamı olarak erkek hacıların giydiği iki parça kumaş olarak bilinir. İhram, hacca giden kişilerin hac vazifesini tamamlamak için gerekli olan bir eylemdir. Müslüman kişilerin hac ve umre yaparken bu ibadetlerinin başarılı olması için ihrama girmesi gerekir. İhram olmadan ha veya umre yapılamaz.

İhram, Haccı tamamlamak için seçilen ve tüm erkekleri giymesi gereken ibadet kıyafetlerini ifade etmek için de kullanılır. İhram ve Hac, tam eşitlik zamanlarıdır; İhram kıyafetleri, zenginliğin veya sosyal farklılıkların tüm toplumsal temsillerini ortadan kaldırır ve hem erkeklerin hem de kadınların kibir ve dünyanın cazibelerinden vazgeçmelerini sağlar.

Hac ve umre ibadetini yerine getiren kişilerin ihram kıyafetlerinin bazı belirgin farklılıkları vardır. Her iki kıyafet de iki parça dikişsiz beyaz kumaş kullanılır. Erkeğin vücudunun bir kısmı açıkta kalırken, kadınlar için olan ihram kıyafetlerinde kadının tüm vücudu örtülmelidir. Kadın ihramlarında sadece yüzünü ve ellerini açıkta bırakmalıdır. Hac sırasında kadınların yüzlerini kapatmalarına izin verilmez ve burka ve peçe dahil yüzünü kapatan herhangi bir şey giymek yasaktır.

İhram Özellikleri

İhram Özellikleri
İhram Özellikleri

Hacca ve umreye giden kişiler arasındaki ekonomik ve sosyal ayrımı ortadan kaldırmayı amaçlayan ihram kıyafetleri, sınıf ve statüleri ne olursa olsun tüm insanların Allah’ın huzurunda eşit olduğunu ifade eder. Doğru türde umre kıyafetleri, hava durumu ve kültürel hassasiyetler gibi manevi ve pratik faktörlere göre belirlenir.

Bunlara ek olarak, ihram kıyafetleri:

 • Umre ve hac için ideal,
 • Hava dostu,
 • Terletmeyen kumaş,
 • Kültürel olarak kabul edilen,
 • Ayaklar için rahat, özelliklere sahip olduğu için hac ve umre ibadetinizi daha doğru ve rahat bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlar.

Türe bağlı olarak İhram fiyatları, farklılık gösterse de kıyafetlerin özelliklerinin aynı olduğunu söylemek gerek.

İhram Elbisesi Nasıl Giyilir?

Hac ve umre ibadetini yerine getirmeye hazırlanan erkeklerin ihram elbisesini doğru giymesi önemlidir. Bunun sebebi, her şeyden önce üzerinde ihram dışında başka bir kıyafetin olmamasıdır. Erkekler için ihram elbisesi iki çarşaftan oluşur. Biri baş hariç vücudun üst kısmına sarılır. Normalde iki omzunun üzerinden dökümlüdür, ancak belirli zamanlarda bir omzun üzerinden dökümlü olması gerekir. Diğeri vücudun alt kısmına sarılır. İhram elbisesinin nasıl giyildiğini öğrenmek için adımları takip edebilirsiniz:

 • Bezlerden birini yatay olarak açın ve tutun. Beyaz bezlerinizden birini yatay bir seviyede tutun, böylece bir üst köşe her iki elinizde olsun.
 • Bezi göbeğinizin üzerinden belinizin etrafına sarın. Tüm göbek bölgesinin kapatıldığından, ayaklarınızın görünür olduğundan ve bezin hiçbir yerinde aralık kalmadığından emin olun.
 • Kemeri veya klipsleri bezin üst kısmına sabitleyin. Kemer kullanıyorsanız, kaymasını önlemek için ihram elbisenizin üstüne yaklaşık 2 inç (51 mm) kadar altından bağlamanız yeterli olacaktır. Klips kullanıyorsanız, kumaşın dış ucunda en az bir klips olduğundan emin olun.
 • Diğer bezi her iki elinizde bir üst köşe olacak şekilde sırtınızın arkasında yatay olarak tutun. Altta olması gereken kumaşı sabitlendikten sonra üst kumaşı açın ve her iki elinizle köşelerden olacak şekilde tutarak sırtınızda hizalayın.
 • Sol üst köşeyi sağ koltuk altınıza getirin. Sol elinizi alın ve omzunuzun üzerinden sağ koltuk altınıza doğru getirin ve omzunuzu örtün.
 • Diğer köşeyi sol omzunuzun etrafına sarın. Sağ elinizi alın ve bezin diğer tarafını sol omzunuzun üzerine sarın. Sağ omzunuz çıplakken sol omuz bölgenizin tamamı tamamen örtülmelidir.
 • Bezi yerine bağlayın veya klipsleyin. Omuz bezinizin kaymaması veya sizin daha rahat hareket etmeniz için bezi klips yardımıyla sabitleyebilirsiniz. Bunun yanında iki ucundan bağlamanız da kaymaması için yeterli olacaktır.

Erkeklerin vazifelerini yerine getirmek için ihramla örtündükleri şeklinin aynısı çocuklarda da geçerlidir. Çocuklarınıza da İhram elbiselerini verilen adımları takip ederek kolaylıkla giydirebilirsiniz.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com