Zilzal Suresi Hakkında Bilgi

Zilzal Suresi, kelime anlamı deprem olan ‘Zilzal’ ifadesinden adını almıştır. Kıyamet günü yeryüzünün şiddetle sarsılacağından bahsedilen sure, ‘Zelzele’ adıyla da bilinmektedir. Medine’de nazil olan sure Kur’an*ı Kerim’in 99. Suresi olup 8 ayetten oluşmaktadır.

Kıyamet anına dair olayların anlatıldığı surede, o büyük sarsıntıların yaşanmaya başladığı anda insanoğlunun büyük bir şaşkınlık yaşayacağından ve ‘bu yeryüzüne ne oluyor’ diyerek endişe edeceğinden bahsedilmektedir. Kıyametin ardından insanların hesap günü için tekrar diriltilecekleri ve dünya hayatında işledikleri iyi ya da kötü amellerin karşılığını alacakları anlatılır. Ayrıca kişinin işlediği zerre miktarınca iyiliğin mükafatını, zerre miktarınca da kötülüğün cezasını alacakları bildirilir.

Zilzal Suresinin Okunuşu

Zilzal suresinin okunuşu şöyledir;

Bismillahirrahmanirrahim

1,2,3. Yeryüzü kendine has bir sarsıntıya uğratıldığı, içindekileri dışarıya çıkarıp attığı ve insan, “Ona ne oluyor?” dediği zaman,

4.İşte o gün, yer, kendi haberlerini anlatır.

5.Çünkü Rabbin ona (öyle) vahyetmiştir.

6.O gün insanlar amellerinin kendilerine gösterilmesi için bölük bölük kabirlerinden çıkacaklardır.

7.Artık kim zerre ağırlığınca bir hayır işlerse, onun mükâfatını görecektir.

8.Kim de zerre ağırlığınca bir kötülük işlerse, onun cezasını görecektir.

Zilzal Suresinin Arapça Yazılışı

Zilzal Suresi Arapça, yazılışı şu şekildedir;

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

اِذَا زُلْزِلَتِ الْاَرْضُ زِلْزَالَهَاۙ ﴿1﴾ وَاَخْرَجَتِ الْاَرْضُ اَثْقَالَهَاۙ ﴿2﴾ وَقَالَ الْاِنْسَانُ مَا لَهَاۚ ﴿3﴾ يَوْمَئِذٍ تُحَدِّثُ اَخْبَارَهَاۙ ﴿4﴾ بِاَنَّ رَبَّكَ اَوْحٰى لَهَاۜ ﴿5﴾ يَوْمَئِذٍ يَصْدُرُ النَّاسُ اَشْتَاتًاۙ لِيُرَوْا اَعْمَالَهُمْۜ ﴿6﴾ فَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْرًا يَرَهُۜ ﴿7﴾ وَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا يَرَهُ ﴿8﴾

Zilzal Suresinin Türkçe Anlamı

Zilzal Suresinin Türkçe Anlamı, şöyledir:

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.

1. ayet: Yer, o şiddetli sarsıntısıyla sarsıldığı,

2. ayet: Yer, ağırlıklarını dışa atıp-çıkardığı,

3. ayet: Ve insan: “Buna ne oluyor?” dediği zaman;

4. ayet: O gün (yer), haberlerini anlatacaktır.

5. ayet: Çünkü senin Rabbin, ona vahyetmiştir.

6. ayet: O gün insanlar, amelleri kendilerine gösterilsin diye, bölük bölük fırlayıp-çıkarlar.

7. ayet: Artık kim zerre ağırlığınca hayır işlerse, onu görür.

8. ayet: Artık kim zerre ağırlığınca bir şer (kötülük) işlerse, onu görür.

Zilzal Suresinin Fazileti

Zilzal Suresi Fazileti, Enes bin Malik’in (r.a) naklettiğine göre; bir gün Efendimiz (s.a.v), huzurunda bulunan bir adama evlenip evlenmediğini sorar. O kimse de evlenmediğini, zaten buna imkanının da olmadığını söyler. Peygamberimiz (s.a.v), o kimseye İhlas, Nasr, Kafirun, Zilzal surelerinin ezberinde olup olmadığını sorar ve adamın bunları ezbere bildiğini öğrendikten sonra, İhlas Suresi’nin Kur’an-ı Kerim’in üçte birine; Nasr, Kafirun, Zilzal surelerinin de ayrı ayrı Kur’an-ı Kerim’in dörtte birine denk gelecek şekilde hikmetli olduğunu ifade eder ve adama bu sureleri bildiğinden dolayı zengin olduğunu, hemen evlenmesi gerektiğini bildirir. Bu derece faziletli bir surenin her daim okunması tavsiye edilmektedir.

Zilzal Suresi Dinle

Zilzal Suresi Hakkında Bilgi konusunda aradığınız doyurucu bilgiyi makalemizde buldunuz mu? Daha ayrıntılı bir araştırma için Huzur Kapısı sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret edebilir bildirimleri açabilirsiniz. Zilzal Suresi Hakkında Bilgi konusunda diğer ziyaretçilerimizin yorumları için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Makalemizle ilgili destek ve eleştirileriniz için değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

 Sponsor Reklam

Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

1 yorum
  1. Ayşe BAYSAL Yorumunda diyor ki;

    uyku ahlakını izlediğim günden beri sabah namazına kalkıyorum öğlen de kaylule yapıyorum elhamdülillah 🤲. Allah razı olsun hocam bildiğim bir şeydi ama sizin anlatımınız beni çok etkiledi galiba.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com